Világ hvg.hu 2023. március. 28. 20:00

Fülke: Minden, amit az izraeli válságról tudni érdemes

Mit tervez Benjamin Netanjahu az izraeli igazságszolgáltatással, ami miatt százezrek tüntetnek Izraelben? Miért veszélyes az ország jelenére és jövőjére nézve, hogy a szélsőjobbal szövetkezett a kormányra kerülés érdekében? Megoldódik-e a válsághelyzet attól, hogy a miniszterelnök elodázza a demokráciaellenes lépéseket? Közéleti podcastunkban mindent összefoglaltunk az elmúlt napok, hetek, hónapok eseményeiről.

Bár Benjamin Netanjahu szélsőjobboldali koalíciós kormánya ellen annak januári megalakulása óta folyamatosan tüntetnek, az elmúlt napokban magasabb fordulatszámra kapcsolt a feszültség: országszerte százezrek vonultak az utcára és sztrájkoltak a kormány reformcsomagja ellen, amely gyakorlatilag kiüresítette volna az izraeli legfelsőbb bíróság szerepét, egyúttal pedig magát Netanjahut is megvédhette volna az ellene folyó eljárásoktól.

Mit takarnak pontosan ezek a reformok – és le lehet-e zárni a kérdést azzal, hogy Netanjahu látszólag meghátrált és befagyasztotta a javaslatcsomag elfogadását? Miért problémás az új izraeli kormány már a fogantatása óta? Lehet-e polgárháború Izraelben? Hogyan befolyásolja mindez a palesztin viszonyt, és mit szólt a magyar kormány az elvbarát-kabinethez?

A Fülke legfrissebb adásában Keresztes Imre minden kérdésre válaszolt, amit Nagy Iván László neki szegezett az izraeli válságról.

Hallgassa meg az alábbi lejátszón, vagy bárhol, ahol podcastjait fogyasztja! Iratkozzon fel a hvg.hu podcastokra Spotify-on, Apple Podcastson, Google Podcastson vagy SoundCloudon!

  • 0:52: Kik a főszereplői ennek a történetnek? Miért mérföldkő, hogy szélsőjobboldaliak is hatalomra kerültek Izraelben?
  • 2:30: Mi az, hogy Izraelnek nincs alkotmánya? Hogyan nyúlt volna bele Netanjahu az ország alkotmányos működésébe az igazságszolgáltatási reformmal, ami a tömegtüntetésekhez vezetett?
  • 8:02: 12 hétnyi tüntetés volt a társadalmi reakció a javaslatokra – de kik vonultak utcára? És hogyan fogadták országhatárokon túl?
  • 10:10: Hogyan működött az izraeli kormány az elmúlt 3 hónapban a százezres ellenállás ellenére?
  • 11:56: Miért rúgta ki Netanjahu a védelmi miniszterét? Miért volt ez az utolsó csepp a pohárban?
  • 14:22: Van/volt valós veszélye a polgárháborúnak?
  • 15:55: A magyar-izraeli kapcsolatokat hogyan befolyásolta a hasonló eszméket valló Netanjahu-kabinet felállása?
  • 17:14: Mit igért Netanjahu hétfőn, valóban hátralépett-e a reformmal kapcsolatban?
  • 18:10: Ha szavazásra bocsátják az igazságügyi reformot, lesz, aki az elmúlt hónapok ismeretében nem szavazza meg a kormánypártokból?
  • 19:41: Ha nem látszik a vége ennek a kérdésnek, mikor lehet szó belpolitikai stabilitásról?
  • 20:10: Hogyan eszkalálódott az izraeli-palesztin viszony az új kormány alatt?
  • 22:45: Van-e még visszaút Netanjahunak a lejtőről?
Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.