Rio de Janeiróban és Sao Paulóban is a vasárnapi zavargások felelőseinek számonkéréséért tüntettek hétfőn.
Tiltakozók ezrei skandálták a „Nincs amnesztia!" jelmondatot hétfőn Brazíliában, ahol évtizedeken át amnesztiatörvény védte azokat a katonákat, akik gyilkosságokat és visszaéléseket követtek el az 1964–85-ös katonai diktatúra idején.
Luis Felipe Miguel, a Brazíliai Egyetem politológia professzora hétfő este megjelent, Nincs amnesztia című véleménycikkében azt írta: Brazília vezetői ebből az esetből megtanulhatták, hogy a büntetés kiszabásának elutasításával ugyan pillanatnyilag elkerülhetik a feszültséget, de az instabilitás fennmarad.
Ahogy arról korábban beszámoltunk, Jair Bolsonaro előző brazil elnök hívei vasárnap megrohamozták a kongresszus, a Planalto elnöki hivatal és a legfelsőbb bíróság épületét Brazíliavárosban. A zavargás résztvevői ablakokat törtek be, bútorokat rongáltak meg, fegyvereket tulajdonítottak el, és ellopták az ország 1988-as alkotmányának eredeti példányát.
A január 1-jén hivatalba lépett Luiz Inácio Lula da Silva elnök szövetségi szintű biztonsági beavatkozást rendelt el a rend helyreállítása végett a fővárosban, a hónap végéig terjedő időbeli hatállyal, és fasisztáknak, illetve fanatikusoknak nevezte a zavargókat.
A brazil szövetségi rendőrség hétfőig 1500 rendbontót állított elő, és az is közölték, hogy legalább 1000 ember ellen vádat fognak emelni.
Falvio Dino igazságügyi miniszter azt ígérte, hogy szervezett bűnözés, államcsíny és a demokratikus jogrendszer megdöntésére tett erőszakos kísérlet miatt bíróság elé állítják a zavargások szervezőit és finanszírozóit. Azt is elmondta, hogy a hatóságok kivizsgálják azokat az állításokat, amelyek szerint a helyi biztonsági személyzet hagyta, hogy a pusztítás akadálytalanul folytatódjon.
Brazília a kongresszus megrohamozása után: szükségállapot és közel kétszáz letartóztatott
Vasárnap késő este Luiz Inácio Lula da Silva elnök visszatért a fővárosba és megígérte, hogy bíróság elé állíttatja a zavargások vezetőit. A rohamrendőrség, amely csak órákkal a tüntetések kezdete után ért a helyszínre, vasárnap három óra alatt visszafoglalta a kormányzati épületeket, könnygázzal feloszlatta a tömeget Brazília fővárosában.