Világ hvg.hu 2023. január. 02. 17:05

Szerdán tárgyalja az EU, mi legyen az egységes válasz a Kínában tomboló koronavírus-járványra

Utazási korlátozást december 29-én Olaszország sürgetett csak, szerdán azonban erről is dönthetnek.

Koronavírus-járvány
Friss cikkek a témában

Szerdán tárgyalnak az Európai Unió egészségügyi tisztviselői a Kínában december elején elszabadult koronavírus-járványhullámra adható lehetséges válaszlépésekről – közölte a Reuters beszámolója szerint a soros svéd elnökség. December 29-én már volt egy találkozó az egészségügyi szakemberek között a témában, de azon nem tudtak megállapodni arról, hogy milyen egységes választ adjanak a fertőzés újbóli terjedésére.

A december végi egyeztetésen az Egészségügyi Világszervezet (WHO) több mint száz képviselője vett részt, Olaszország pedig már akkor sürgette, hogy az EU országai is kössék negatív koronavírusteszthez a kínaiak beutazását a tagországokba, ahogy azt például az Egyesült Államok és az Egyesült Királyság is teszi. Az olaszok javaslatát a december 29-i tanácskozáson elvetetették.

Hiába kapacitálja a többieket Olaszország, az EU-ban másutt egyelőre nem tesztelik Covidra a Kínából beutazókat

Franciaország szerint tudományos szempontból nem lenne indokolt a kötelező tesztelés, Ausztria inkább a gazdaság élénkülését látja a kínai turisták visszatérésében. Magyarország is kivár.

Az Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ a múlt héten közölte, hogy jelenleg nem javasolnak semmilyen különleges, kizárólag a Kínából érkező utazókra vonatkozó intézkedést. Érvelésük szerint az a koronavírus-mutáció, amely Kínában a megbetegedéseket okozza, már megtalálható Európában is, viszont a magas átoltottság miatt nem jelentenek különösebb veszélyt az EU polgáraira.

A Kínában rohamosan terjedő koronavírusról itt írtunk bővebben:

Sötétben tapogatóznak, akik a kínai járványt próbálják modellezni, de elég rosszak a kilátások

Nincsenek pontos és megbízható adatok a Kínán "áthaladó" koronavírusjárványról, ezért a tudósok is csak találgatnak, milyen hatással lesz az a kínaiak százmillióira, a világgazdaságra és a világjárvány jövőjére nézve - írja a The New York Times.

(Címlapképünk illusztráció!)

Hirdetés
hvg360 Nemes Nikolett 2025. február. 15. 19:30

„Tudom, hogy nagyon fáj, de tartson még ki egy kicsit”– a kórházba belépve a méltóságukat is leteszik a küszöbön

Az egészségügyben számtalan módon sérülhet a méltóság, egy-egy empátiát kifejező gesztus ugyanakkor csodát tesz. Hogyan lehetne humánusabbá tenni az ellátást? Miért nehéz az egészségügyben dolgozóknak túllátniuk azon, hogy a páciens nem elvégzendő feladatok halmaza, hanem ember? Hogyan lehet a demens betegeket is segíteni a méltóságuk megőrzésében? És mit várunk el a haldoklótól? Sipőcz Diána kulturális antropológussal és Zsák Éva tanatológussal, a Méltóságért Alapítvány munkatársaival ezekről beszélgettünk.