Az Egyesült Államok elnöke akkor hajlandó egy asztalhoz ülni az orosz elnökkel, ha az valóban eldöntötte már, hogy véget akar vetni a háborúnak.
Most érkezett
Hónapok óta tart az ukrán és az orosz erők állóháborúja a stratégiai fontosságú kelet-ukrajnai város, Bahmut térségében és a vidék már lassan úgy néz ki, mint az első világháborús Verdun környéke, ahol a németek és a franciák vívtak lövészárok háborút. A bahmuti harcok jelentős mértékben hozzájárultak ahhoz, hogy mindkét fél tízezrekben méri a halálos áldozatok és súlyos sebesültek számát.
Folytatódik az ukrán nagykövetségek és konzulátusok fenyegetése – közölte Oleh Nyikolenko ukrán külügyi szóvivő. „A spanyolországi terrortámadás után véres csomagok érkeztek a magyarországi, hollandiai, lengyelországi, horvátországi, olaszországi, ausztriai ukrán nagykövetségre, a nápolyi és krakkói főkonzulátusra, valamint a brnói konzulátusra.
Ukrán külügy: Véres csomagot kapott több külképviseletünk, a budapesti is
Állati szemeket tartalmazó csomagot kapott több ukrán nagykövetség és konzulátus a spanyolországi levélbombás terrortámadás után.
Telefonon egyeztetett a német kancellár és az orosz elnök. Németország elítéli az ukrajnai polgári infrastruktúra elleni orosz légicsapásokat – közölte Olaf Scholz német kancellár Vlagyimir Putyin orosz elnökkel telefonon a német szövetségi kormány szóvivőjének tájékoztatása szerint.
A Kreml sajtószolgálata is kiadta saját tájékoztatását a beszélgetésről. E szerint Putyin az Ukrajna körüli helyzet különböző aspektusainak megvitatása közben rámutatott, hogy az orosz fegyveres erők már sokáig tartózkodtak az egyes ukrajnai célpontok elleni célzott rakétacsapásoktól, és hogy ezek „kényszerű és elkerülhetetlen válaszlépések” Kijev „provokatív támadásaira”, amelyeket Oroszország polgári infrastruktúrája, köztük a Krími híd és energetikai létesítmények ellen intézett.
Putyin: Az orosz rakétatámadások kényszerű válaszlépések Kijev provokatív támadásaira
Németország kitart Ukrajna támogatása mellett, de támadó fegyvereket nem ad. A német kancellár arra készül, a Barátság kőolajvezetékkel is ugyanolyan gondok lehetnek, mint a gázszállítással.
Közös uniós szabályokat terveznek meghatározni, amelyek megkönnyítik a szankciók megsértésével kapcsolatos nyomozást, büntetőeljárás indítását és az azonos szintű büntetést valamennyi tagállamban.
Bűncselekménnyé nyilvánítaná a szankciók megsértését az EU
Április óta minden uniós tagállamnak jelentenie kell, mennyi pénzt fagyasztott be olyan orosz politikusok, oligarchák, vagy éppen propagandisták vagyonából, melyek az EU-s szankciók hatálya alá esnek. Bár az Európai Bizottság hivatalosan csak a teljes összeget ismerteti, egy nyilvánosságra került adat szerint a magyar állam összesen 3000 eurónyi, vagyis 1,2 millió forintnyi orosz vagyont zárolt, a legkevesebbet Európában.
Hárman életüket vesztették, és heten megsebesültek a dél-ukrajnai Herszon megyére mért orosz tüzérségi támadásban az elmúlt 24 órában – írja az MTI a helyi kormányzóra hivatkozva.
Jaroszlav Janusevics kormányzó a Telegramon azt írta, hogy az orosz csapatok negyvenkét csapást mértek Herszon városára és a megye más területeire.
Herszont több hónapos orosz megszállás után november közepén szabadították fel az ukrán csapatok. Az oroszok azóta rendszeresen tűz alá veszik a Dnyeper másik oldaláról, ahová visszavonultak. A városban gyakoriak az áramkimaradások. Janusevics csütörtökön arról számolt be, hogy megint nincs áram, pedig nemrég állították helyre.
Mihajlo Podoljak, a kijevi elnöki iroda vezetőjének tanácsadója csütörtökön elmondta, hogy a vezérkar hivatalos becslései szerint 10-13 ezer ukrán katona vesztette életét a február 24-én kezdődött háborúban. Volodimir Zelenszkij ukrán elnök júniusban azt mondta, hogy naponta 60-100 ukrán katona hal meg, a sebesültek száma pedig mintegy ötszáz.
Szergej Sojgu orosz védelmi miniszter szeptemberben 5900 orosz katonai áldozatról beszélt.
Joe Biden amerikai elnök csütörtökön, az Emmanuel Macron francia elnökkel közösen tartott washingtoni sajtóértekezletén arról beszélt, hogy a közeljövőben nem tervez megbeszélést Putyinnal, ám mégis hajlandó lenne erre, ha az orosz államfő „érdeklődést mutatna” a háború befejezése iránt.
Biden tárgyalna Putyinnal, a Kreml szerint azonban ennek van egy komoly akadálya
Megnehezíti a tárgyalási alap keresését, hogy az amerikai elnök az orosz hadsereg kivonását nevezte meg a Moszkvával Ukrajnáról folytatandó tárgyalások feltételeként – jelentette ki Dmitrij Peszkov orosz elnöki szóvivő.
Kovács Zoltán nem volt hajlandó kimondani a német tévének, hogy szeretné, ha Ukrajna megnyerné a háborút
A nemzetközi kommunikációért felelős államtitkár érdekes módon a 2016-ban bezáratott Népszabadsággal a háta mögött adott interjút a Deutsche Wellének.
A félelem légköre mérgezi a felszabadulás örömét, tapasztaltuk az éppen csak felszabadított Kelet-Ukrajnában. Vajon joggal börtönözték be a fiatal anya rendőr férjét? Miben hasonlít a magyar kormány és az ukrán oroszbarátok véleménye? Az orosz fennhatóság olyan nyomokat hagyott, ami miatt az emberek egymás ellen fordulnak, mondták el a helyiek.
Anatolij Kurtev polgármester szerint Oroszország a város ipari és energetikai infrastruktúráját akarja megsemmisíteni.
A fehérorosz Nexta szerint az alábbi képek a támadás utáni zaporizzsjai állapotokat mutatják be:
"Tonight the enemy once again struck #Zaporizhzhia with a missile strike. Its purpose was to destroy the industrial and energy infrastructure of the regional center," said the local military administration. pic.twitter.com/JobzRZhVba
— NEXTA (@nexta_tv) December 2, 2022
Orbán Viktor: Magyarország kénytelen-kelletlen belátja, hogy Ukrajnát segíteni kell
A Kossuth rádióban beszélt péntek reggel Orbán Viktor. A miniszterelnök nem támogatja, hogy az EU tagállamai közös hitelt vegyenek fel azért, hogy Ukrajnát támogassák. Szerinte minden országnak külön, közvetlenül kell támogatást nyújtania, Magyarország pedig már el is különítette ezt az összeget a 2023-as költségvetésben.