Világ hvg.hu 2022. november. 04. 20:59

Egyetemi campusokon ütöttek rajta az iráni biztonsági erők, hallgatók tucatjait hurcolták el

Legalább 40, de valószínűleg ennél jóval több tüntető diákot fogtak el az utóbbi napokban az iráni biztonsági erők. Az elvitt hallgatók hollétéről nincsenek információk.

Az iráni diákszövetkezet szerint az iráni biztonsági erők országszerte ütöttek rajta az egyetemi campusokon, melyek során több tucat hallgatót elfogtak.

Diákszervezetek és jogvédők beszámolója alapján az egyetemeken történő rajtaütések ezen a héten szaporodtak meg, miután a hallgatók a Mahsa Amini halála utáni 40. napon és azóta is ismét tüntetnek. Iránban a 40. nap hagyományosan a gyászidőszak végét jelenti.

A diákszövetkezet úgy tudja, hogy több mint 40 egyetemi hallgatót a hatóságok letartóztattak, de egyes információk szerint van olyan iráni város, ahol legalább 50 diákot vittek el. A norvégiai székhelyű Hengaw emberi jogi szervezet szerint nincs semmi információ az elfogott diákokról.

Egy teheráni hallgató azt mondta a Guardiannek, hogy a biztonsági erők előző hétvégén bántalmazták őt, mikor kilépett a campus területéről. A jelenlegi rajtaütésekről így fogalmazott: "Az egyik barátomat a campuson kívül tartóztatták le a hétvégén, és még mindig nem tudom, hol van most. A [tüntetések után] a biztonsági erők arra vártak, hogy a diákok elhagyják az egyetemi épületet, majd elkezdtek minket ütni gumibottal."

Máshol, Mashhad városában videó is készült arról, ahogy a diákokat civilruhás emberek járművekbe tuszakolják, elrabolják. A Guardiannek nyilatkozó egy másik diák azt mondja, hogy egy 200 fős csoportnak a tagja volt, amely október 26-én Mahsa Amini emlékére összegyűlt, de percekkel azután, hogy demonstrálni kezdtek, fegyveresek bezárták a kapukat, a diákok egy részét elfogták és megverték. Ő is azt mondja, fogalma sincs, hova hurcolták a többieket.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.