A vasárnapi békés demonstráció erőszakos megakadályozása diplomáciai viharral fenyeget. Kína hárít, miközben videófelvételek vannak arról, hogy egy tüntetőt a rendőröknek kellett kiszabadítania a konzulátus udvaráról, mert a személyzet verte.
Kína egyik legmagasabb rangú brit diplomatája is részt vett a demokráciapárti tüntetők elleni erőszakos cselekményekben a manchesteri konzulátuson – állítja egy brit parlamenti képviselő a BBC beszámolója szerint.
Október 16-án vasárnap Manchesterben élő kínai emigránsok tüntetést szerveztek a helyi kínai konzultus elé. A demonstrációra a Kínai Kommunista Párt 20. Kongresszusának első napján került sor, amelyen előreláthatóan újabb 5 évvel meghosszabbítják majd Hszi Csin-ping kínai elnök pártfőtitkári kinevezését.
A manchesteri rendőrség szerint a megmozduláson 30–40 ember vehetett részt, akik transzparensekkel tüntettek a konzulátus épülete előtt. Egy ponton maszkos férfiak jöttek ki a konzulátus épületéből, széttépték a tüntetők plakátjait, egyiküket, a 30 év körüli Bob Chant pedig berángatták a konzulátus kerítése mögé, majd a földre került férfit ütlegelni és rugdosni kezdték.
A manchesteri rendőrök – a tüntető testi épségét féltve – behatoltak a konzulátus területére és kiszabadították onnan. A rendőrség később arról számolt be, hogy Chan több sérülést is szenvedett, és az éjszakát kórházban töltötte.
Peking manchesteri főkonzulja, Zeng Hszi-juan az esetről készült felvételek tanúsága szerint rohamsisakos és szúrásálló mellényt viselő férfiakkal jött ki a konzulátus épülete elé, ahol először megrúgott egy plakátot, majd meghúzta a haját annak a férfinak, akit nem sokkal később berángattak a konzulátus udvarára és megvertek.
Több brit parlamenti képviselő is felszólalt az ügyben, egyesek a főkonzul és a többi elkövető kiutasítását követelik az országból. Az eset kedden komoly diplomáciai viharral fenyegetett, miután a brit kormány beidézte Kína londoni ügyvivőjét, hogy „számot adjon a konzulátus személyzetének tetteiről”.
A kínai külügyminisztérium ezzel szemben azt állítja, hogy a tüntető „illegálisan hatolt be a konzulátus területére”, és reményét fejezte ki azzal kapcsolatban, hogy a brit fél úgy látja majd el a feladatait, hogy az „lehetővé teszi a kínai nagykövetségek és konzulátusok feladatainak normális ellátását”.
A brit kormány mély aggodalmát fejezte ki a konzulátusnál történt erőszak miatt, ugyanakkor jelezte, hogy nem kíván nyilatkozni, amíg a manchesteri rendőrség nem fejezte be a nyomozást az ügyben, ugyanakkor a történtek miatt bekérették a Külügyminisztériumba a londoni kínai követség ügyvivőjét.
A kínai külpolitika egyre erőszakosabb hangvételéről, az úgynevezett farkasharcos diplomáciáról ebben a cikkben írtunk bővebben.