Világ MTI 2022. október. 06. 21:27

Bekerült a négy annektált régió az orosz alkotmányba is

Azonban az elcsatolás alapjául szolgáló „népszavazások” eredményét csak Észak-Korea ismeri el.

Háború Ukrajnában
Friss cikkek a témában

Bekerült az Ukrajnától „népszavazáson” elcsatolt Zaporizzsja és Herszon megye, valamint a Donyecki és a Luhanszki Népköztársaság az orosz alkotmány szövegébe. Az alaptörvény frissített szövegét – ami szerint az Oroszországi Föderáció közigazgatási egységeinek a száma 89-re nőtt – csütörtökön tették közzé a hivatalos közlönyben.

Vlagyimir Putyin szerdán írta alá a négy régió Oroszországhoz csatolásáról és az új egységek megalakulásáról szóló szövetségi alkotmányos törvényeket. A régiók annektálásáról rendelkező alkotmányos törvényeket, valamint az erről a régiók kollaboráns vezetőivel megkötött szerződéseket az orosz parlament alsóháza hétfőn, a felsőháza pedig kedden szavazta meg egyhangúlag.

A kocka el van vetve: Oroszország hivatalosan is elrabolta Ukrajna ötödét

Vlagyimir Putyin pénteken bejelentette, Oroszország „elfogadja" négy, Ukrajnához tartozó megye - Herszon, Zaporizzsja, Donyeck és Luhanszk - csatlakozási kérelmét. Az orosz államfő ezzel kizárta a közeli béke, de még a tűzszünet esélyét is: az annexió után Kijevnek és Moszkvának nincs miről tárgyalnia.

Az elcsatolást megelőző „népszavazások” eredményét viszont eddig még csak Észak-Korea ismerte el.

Az orosz hadsereg a területek egyike felett sem gyakorol teljes ellenőrzést. Csütörtökön bejelentették az Oroszország és a négy régió közötti vámellenőrzés megszüntetését.

Még az oroszok szerint is évekbe telhet az elcsatolt ukrajnai területek „integrálása"

A két „népköztársaság" csapatai eddig hajlamosak voltak megtagadni a szolgálatot a kamuállamuk határain kívül, ez a területek orosz bekebelezését követően már nem lesz lehetséges, kérdés, hogyan reagálnak erre a katonák, illetve miként viszonyulnak majd a kollaboráns vezetők a hatalmuk korlátozásához.

Hirdetés
hvg360 Lőrincz Tamás 2025. január. 06. 06:30

A választás időpontjánál is fontosabb, telik-e osztogatásra a Fidesznek, miközben a kilátásoknál csak a közhangulat rosszabb

A Tiszának az előrehozott választás témájának napirenden tartása – ezzel együtt leginkább annak elkerülése – mellett a pártépítés lesz a legfőbb feladata 2025-ben, a Fidesznek pedig a gazdaság felpörgetése és saját táborának megtartása. Mi vár a magyar politikára és a választókra a most kezdődő évben?