Világ hvg.hu 2022. szeptember. 01. 21:47

A NAÜ-misszió tagjai közül öten az atomerőműben maradnak, a déli offenzíva folytatódik – ez történt a háború 190. napján

A nemzetközi szervezetet vezető Rafael Grossi szerint szeptember 3-án dől el, hogy létesít-e a NAÜ állandó képviseletet Enerhodarban. Nem állt le vagy hiúsult meg az ukrán ellentámadás Herszon visszafoglalására – jelentette ki Volodimir Zelenszkij ukrán elnök egyik vezető tanácsadója.

Háború Ukrajnában
Friss cikkek a témában

Ukrajna támogatására és az orosz „imperializmus” megállítására szólított fel Andrzej Duda lengyel elnök csütörtökön a Gdansk melletti Westerplatte félszigeten, a Lengyelország német megtámadása 83. évfordulója alkalmából mondott beszédében. Westerplattén, lengyelül Zachodnia Plytán zajlott a második világháború első európai ütközete, miután a náci Németország megtámadta Lengyelországot. Duda a csütörtök hajnali megemlékezésen felidézte: Lengyelországot 1939. szeptemberében először a náci Németország, majd a kommunista Szovjetunió támadta meg. „A más államok és nemzetek brutális leigázásra törő birodalmi ambíciók nem tűntek el a világból. Oroszország feléleszti nagyorosz imperialista vágyait” –jelentette ki Duda, utalva a jelenlegi ukrajnai háborúra. „Ezért ma felszólítjuk az összes szövetségesünket és az egész világot, (...) hogy támogassák Ukrajnát, és állítsák meg az orosz imperializmust” – hangoztatta a lengyel elnök.

Megérkezett a zaporizzsjai atomerőműbe a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) missziója – jelentették csütörtökön orosz hírügynökségek. Az orosz védelmi minisztérium csütörtökön azzal vádolta meg az ukrán felet, hogy tüzérségi támadással és egy partraszálló egység bevetésével tett kísérletet a látogatás meghiúsítására és a létesítmény bevételére. Európa legnagyobb atomerőműve hónapokkal ezelőtt az Ukrajna több területét megszálló orosz csapatok ellenőrzése alá került. A létesítmény környékén gyakorivá vált a tüzérségi párbaj és egyéb harci tevékenység, amiért mindkét fél a másikat tette felelőssé.

Rafael Grossi a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség vezetője
AFP / Genya Savilov

A Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) néhány képviselője a zaporizzsjai atomerőműben marad - közölte csütörtökön Rafael Grossi, a szervezet vezetője. Később az ukrajnai atomerőműveket üzemeltető Enerhoatom vállalat pontosította, hogy a NAÜ öt képviselője marad a nukleáris létesítményben – számolt be az Ukrajinszka Pravda. A hírportál a BBC brit közszolgálati médiatársaságra hivatkozva azt írta, hogy Grossi szavai szerint az általa vezetett küldöttségnek az atomerőműben tett néhány órás látogatása alatt sikerült elegendő fontos információt összegyűjtenie. Részleteket azonban nem hozott nyilvánosságra. Grossi azt mondta, hogy a NAÜ-misszió tagjai szeptember 3-ig az Enerhodarban lévő nukleáris létesítményben maradnak, majd ezután dől el, lesz-e állandó megfigyelője a szervezetnek az erőmű területén. Grossi délután elhagyta a zaporizzsjai atomerőművet.

Minden olyan lépés, amely veszélybe sodorja a moldovai szakadár „Dnyesztermenti Köztársaságban” állomásozó orosz békefenntartók biztonságát, Oroszország elleni támadásnak minősül – figyelmeztetett Szergej Lavrov orosz külügyminiszter csütörtökön, a Nemzetközi Kapcsolatok Moszkvai Állami Egyeteme (MGIMO) évnyitóján. „Ugyanúgy, ahogyan az Dél-Oszétiában történt, amikor a békefenntartóinkat Szaakasvili megtámadta” – mondta Lavrov az évnyitón elmondott beszédet követően, kérdésekre válaszolva, a 2008-as grúziai konfliktusra utalva. Jelenleg mintegy 1700 orosz katona állomásozik a szakadár „Dnyesztermenti Köztársaság” területén. Két gépesített lövész zászlóalj éves váltásban békefenntartó feladatokat lát el, és van még egy őrző és egy kiszolgáló zászlóalj is. A területre, ahol 1991 és 1994 között harcok dúltak, a békefenntartókat 1992. július 29-én vezényelték, nyolc nappal az orosz és a moldovai elnök által, a szakadár „köztársaság” vezetőjének jelenlétében aláírt válságrendezési megállapodás után.

Mi az a Transznisztria és miért lett fontos hirtelen?

Ahhoz hogy elhelyezzük és értelmezni tudjuk a szovjet összeomlás után keletkezett első orosz bábállamot a térség geopolitikai, illetve biztonságpolitikai térképén, kénytelenek leszünk egy kicsit belemerülni a moldovai, a román és az orosz történelembe.

Az ukrán külügyminisztérium szóvivője figyelmeztetést adott ki egy magas rangú orosz tisztviselő mai kijelentései miatt. Szergej Lavrov orosz külügyminiszter a mai nap folyamán azt mondta, hogy a szakadár Dnyeszteren túli régióban lévő orosz csapatok biztonságának veszélyeztetése katonai konfrontáció kirobbantását kockáztatja Moszkvával. „Lavrov szerint Moszkva minden eszközzel hajlandó megvédeni a moldovai orosz ajkú lakosságot. Ezt már láttuk. Pontosan ez volt az a hamis ürügy, amellyel Oroszország igazolta Ukrajna lerohanását. Teljes mértékben támogatjuk Moldova szuverenitását és területi integritását” – mondta Oleg Nyikolenko.

A gazdag nemzeteket tömörítő G7 pénzügyminiszterei pénteki találkozójukon megvitatják az amerikai Biden-kormány által az orosz olajra javasolt árplafonról szóló javaslatot – írja a Fehér Ház közleményére hivatkozva a Reuters. „Véleményünk szerint ez a leghatékonyabb módja annak, hogy kemény csapást mérjünk Putyin bevételeire, és ez a lépés a globális energiaárak csökkenését is eredményezni fogja” – mondta Karine Jean-Pierre, a Fehér Ház szóvivője egy szerdai sajtótájékoztatóján.

Alekszandr Novak orosz miniszterelnök-helyettes
AFP

Oroszország felfüggeszti a kőolaj és kőolajtermékek szállítását azon államoknak, amelyek az országból származó kőolaj árának korlátozásáról döntenek – közölte csütörtökön újságírókkal Alekszandr Novak miniszterelnök-helyettes. Novak teljesen abszurdnak minősítette az orosz olaj árának korlátozására vonatkozó javaslatokat, hozzátéve, hogy az intézkedés teljesen tönkreteheti a globális olajpiacot.

Finnország az Ukrajnával való szolidaritás jeleként tizedére csökkentette az orosz állampolgároknak kiadott vízumok számát – írja a Sky News. Az ország, amelynek az összes uniós tagállam közül a leghosszabb közös határa van Oroszországgal, augusztusban jelentette be a döntést, miközben a politikusai és az állampolgárai egyre hangosabban követelték az orosz turisták mozgásának korlátozását. „Fontos, hogy megmutassuk, hogy miközben az ukránok szenvednek, a normális turizmus nem folytatódhat a megszokott módon” – mondta Pekka Haavisto külügyminiszter (képünkön) szerdán az uniós külügyminiszterek találkozóján a cseh fővárosban, Prágában. A finn külügyminisztérium a vízumokról meghozott döntés mellett közölte, hogy a kormány megvizsgálja annak lehetőségét, hogy a Kremllel szemben kritikus orosz emberi jogi aktivistákat, a civil társadalom tagjait és újságírókat egy újfajta humanitárius vízum létrehozásával segítse, amely lehetővé teszi számukra a beutazást az északi országba.

Pekka Haavisto finn külügyminiszter
AFP

Az ukrán hadsereg az éjszaka újabb sikertelen támadási tett kísérletet Mikolajiv és Krivij Rih, valamint Harkiv irányából és újabb jelentős veszteségeket szenvedett - jelentette ki Igor Konasenkov altábornagy, az orosz védelmi minisztérium szóvivője a csütörtöki hadijelentést ismertetve. A tábornok szerint orosz légi-, rakéta- és tüzérségi csapások következtében Mikolajiv és Krivij Rih irányában az elmúlt nap során 31 harckocsi, 22 gyalogsági és 18 egyéb páncélozott harcjármű, 8 nagykaliberű géppuskával felszerelt kisteherautó, valamint 17 speciális járműfelszerelés semmisült meg és több mint 350 katona vesztette életét.

Igor Konasenkov tábornok
AFP PHOTO / Russian Defence Ministry

Az ukrán hadsereg azt állítja, hogy tovább növeli a nyomást az orosz erőkön a déli Herszon régióban, csütörtökön több célpontot, köztük a Dnyeper-folyón átívelő hidakat támadtak. Többek között további találatok érték a Kahovszkij-hidat is, ami emiatt továbbra is használhatatlan a megszálló orosz csapatok számára.

Hirdetés