Miközben Európában mindenki az izraeli kémszoftverekre – például az NSO által készített Pegasusra – figyel, az EU-ban is számos olyan cég akad, amely a személyiségi jogok megkerülésével teszi lehetővé az emberek megfigyelését. A Der Spiegel két olasz cégről, a Tykelabról és az RCS Labról rántotta le a leplet.
A Tykelab által kifejlesztett szoftver például alkalmas arra, hogy a világ bármely pontján megtalálják a keresett személyt, elég csak tudni az illető telefonszámát, s ha a program rákerült a mobilra, a készülék úgy küldi el a megfigyelt személy tartózkodási helyének koordinátáit, hogy arról az „áldozat” nem is tud. A Tykelap „birodalomhoz” tartozó RCS Lab az Ubiqo nevű programmal követi a megfigyelt személyek mozgását, a megrendelő valós időben kap információkat a szoftvertől.
A Der Spiegel és a Lighthouse Reports oknyomozó portál közös cikke szerint az RCS Lab olyan szoftvert is fejleszt, amellyel távolról is meghackelhetőek a telefonok és ezt követően olvashatóvá válnak az üzenetek és a személyes adatok.
Az érintett cégek azt állítják, hogy termékeiket a nemzeti és EU-s szabályok betartásával adják el és exportálják, és a cél az, hogy a program felhasználásával a rendfenntartó erők megakadályozhassák a súlyos bűncselekmények elkövetését. Ugyanakkor félő, hogy a vásárlók – az államok és a titkosszolgálatok – csakúgy, mint a Pegasus esetében, amelyet politikusok és újságírók megfigyelésére is bevetettek – az olasz cégek termékeit is szabálytalanul használják fel.
Az EU-ban egyre többen szorgalmazzák azt, hogy ne csak az unión kívüli cégek esetében, hanem az EU-s vállalatok esetében is szigorítsák meg az ellenőrzést, és szorítsák szigorú szabályok közé a fejlesztők tevékenységét.