Világ hvg.hu 2022. augusztus. 16. 05:37

Visszatérésre készül Berlusconi

Bár a 85 éves olasz milliárdos, ingatlanmágnás, médiaguru és háromszoros miniszterelnök fénye némiképp megkopott az utóbbi időben, nem utolsó sorban egy négyéves, közhivataloktól való eltiltás miatt, ami egy adócsalási ügyének volt a következménye, ám most úgy tűnik, hogy Silvio Berlusconi a szeptember 25-re esedékes olaszországi választások királycsinálójaként tündökölhet.

Visszatérésre készülhet Silvio Berlusconi, ráadásul, ha csak valami csoda nem történik, a szeptember 25-re kiírt olaszországi választások egyértelmű győztese a jobboldal lesz és Berlusconi végre újra a régi fényében tündökölhet, mint királycsináló, ami ismét öt évre való befolyást biztosít neki az olasz közélet fölött – derül ki a Politico cikkéből. Bár a 85 éves olasz milliárdos, ingatlanmágnás, médiaguru és háromszoros miniszterelnök fénye némiképp megkopott az utóbbi időben, nem utolsó sorban egy négyéves, közhivataloktól való eltiltás miatt – és akkor még nem beszéltünk az ún. bunga-bunga botrányról –, ám most a visszatérésével kapcsolatban arról beszélt a lapnak, hogy kötelessége újra ringbe szállni, mivel Olaszországnak azokra az értékekre van szüksége a gazdasága újraindításához, amelyeket csakis az ő pártja képvisel.

A nacionalista populizmus váratlan fellendülése az elmúlt évtizedben lehetőséget adott Berlusconinak arra, hogy felelős, EU-barát, mérsékelt politikusként állítsa be magát. 2019-ben beválasztották az Európai Parlamentbe, bár a szavazásokon ritkán vett részt. Tavaly úgy tűnt, rehabilitációja teljes, amikor csatlakozott az Európai Központi Bank korábbi elnöke, Mario Draghi által vezetett nagykoalícióhoz, az európai intézmények egyik fő támaszához.

Aztán a múlt hónapban, nyilvánvalóan megérezve a politikai széljárás változását, más koalíciós partnereivel együtt visszavonta a Draghi-kormány támogatását, és ezzel előrehozott választásokat kényszerített ki, amelyeket a jobboldal jó eséllyel meg fog nyerni. Kormányának három minisztere kilépett Berlusconi Forza Italia pártjából, mondván, hogy "felelőtlen", és a párt érdekeit az ország érdekei elé helyezi.

Berlusconi támogatottsága, aki a Giorgia Meloni vezette kemény jobboldali Olaszország Fivéreivel és Matteo Salvini bevándorlásellenes Északi Ligájával kötött jobboldali szövetség jelentéktelenebb szereplője, messze elmaradt a 2008-as dicsőséges napoktól, amikor pártja a szavazatok 37 százalékát szerezte meg. Jelenleg 8 százalék körül mozog. A jobboldali szövetség pártjai azonban együtt várhatóan a szavazatok 45 százalékát szerzik meg, ami elegendő lehet a parlamenti többséghez.

Az még egyelőre kérdéses, hogy milyen minőségben kíván részt venni Berlusconi a választási győzelem után a politikában, egyesek szerint államfői ambíciókat dédelget, mások szerint a Szenátus, azaz az olasz törvényhozás felsőházának elnöki pozícióját nézte ki magának.

Még tényleges poszt nélkül is, amíg hozza az elvárt szavazatokat, Berlusconi jelentős hatalommal rendelkezik majd a következő kormányban.

„Ha a várakozásoknak megfelelően 7-8 százalékot kap, az jelentheti a különbséget a jobboldal egyértelmű győzelme és egy zavaros eredmény között” – mondta Daniele Albertazzi, a Surrey Egyetem politológus professzora. „Kulcsfontosságú lenne a koalíció túlélése szempontjából. És elhihetjük, hogy ezt éreztetni is fogja a szövetségeseivel”.

Ideológiai szempontból a jobboldali szövetségen belül széleskörű egyetértés van az adócsökkentést és a bevándorlás korlátozását tartalmazó választási programban. Berlusconi azonban, ha akarja, sok vörös vonalat meghúzhat. A Forza Italia középen elfoglalt helye azt jelenti, hogy a pártok közül ez az egyetlen, amely elméletileg átállhatna egy baloldali vagy technokrata kormány támogatására anélkül, hogy túl sok választót veszítene vele.

Hirdetés
hvg360 Tiszóczi Roland 2024. november. 30. 07:00

Európának a katonai kiadások duplája sem lenne elég, ha az USA nélkül kellene védenie Ukrajnát

Donald Trump úgy vélekedhet, hogy legyen most tűzszünet a jelenlegi ukrajnai frontvonalon, Európa pedig oldja meg önerőből a térség biztonságának későbbi fenntartását. Ennek oka részben az, hogy az Egyesült Államoktól a közel-keleti és a csendes-óceáni térség növekvő feszültségei is igénylik az erőforrásokat. Kérdés, mennyi pénz és főként mennyi idő kell az európai hadiipar felfuttatására. Ami Magyarországot illeti, a honvédségi beszerzéseket intéző állami cég elleni kibertámadásban kiszivárgott dokumentumok szerint a jövőben feltehetően annyit sem költ majd védelemre, mint amennyit a NATO-ban vállalt.