Világ hvg.hu 2022. augusztus. 10. 18:05

CNN: Börtönökből toboroznak katonákat az oroszok

Amnesztiáért, illetve komoly mennyiségű készpénzért cserébe kellene vásárra vinniük a bőrüket az orosz fogvatartottaknak Ukrajnában, de nem mindenkit vesznek fel.

Háború Ukrajnában
Friss cikkek a témában

Gyilkosok mehetnek, de a pedofilok, a szélsőségesek és az erőszaktevők nem kellenek – mondta a CNN-nek egy Oroszországban bebörtönzött rab, aki az arrafelé eléggé gyakori, becsempészett mobiltelefonnal tartja a kapcsolatot a külvilággal.

„Hat hónapon belül amnesztiát, vagy kegyelmet kapunk. Van aki 100 ezer, más 200 ezer rubelről beszél” – mondta. A fogvatartott arról is beszélt a CNN-nek, hogy még július elején érkeztek "magukat meg nem nevező" személyek a börtönbe, akikről úgy véli, hogy egy magán zsoldoscég emberei lehettek. Az elmondásuk szerint azok, akik elfogadják az ajánlatukat, részt vesznek egy kéthetes kiképzésen Dél-Oroszország rosztovi régiójában. A fogvatartott korábban szolgált két évet az orosz hadseregben, ám a toborzókat láthatóan nem érdekelte, hogy a jelentkezők rendelkeznek-e katonai tapasztalattal.

A fenti történet csak egy abból a több mint egy hónapos nyomozás során összegyűjtött anyagmennyiségből, melyben chatek, telefonbeszélgetések és egyéb vallomások bizonyítják, hogy az oroszok már a börtönökből toboroznak katonákat az ukrajnai háborúba. A CNN elítéltekkel, azok barátaival, illetve családtagjaival is beszélt. A helyi aktivisták szerint több száz rabot környékeztek már meg hasonló ajánlattal az ország vagy egy tucatnyi börtönében. Voltak, akiket abból a börtönből vittek el, ahol az oroszok által kémkedéssel vádolt Paul Whelant tartják fogva. Whelan testvére, David elmondta, hogy Paul hallotta, ahogy tíz elítélt elhagyta a mordvinföldi börtönét, hogy csatlakozzon az Ukrajnában harcoló orosz csapatokhoz.

A CNN-nek telefonon nyilatkozó fogvatartott elmondása szerint vagy 50 rabot kiválasztottak sorozásra, de úgy tudja, hogy a börtönéből már 400-an jelentkeztek.

A rabok beszámolóit megerősíti Vlagyimir Oszecskin, a fogvatartottak érdekképviseleti szerveként működő Gulagu.net vezetője is. Elmondása szerint egyes esetekben a családoknak ötmillió rubelt (kb. 30 millió forintot) ígérnek arra az esetre, ha a fogvatartott elesne a harcokban, bár kétséges, hogy ezt az ígéretet bárki is be akarná tartani, lévén, hogy az egész művelet illegális, nincs rá garancia, szerződést sem írnak a felek. Oszecskin szerint a rabokat ágyútölteléknek fogják használni.

Moszkva emberi erőforrásai az ügyetlen és kimerítő invázió több mint öt hónapja alatt megfogyatkoztak. Vlagyimir Putyin orosz elnök kezdetben azt állította, hogy nem vetettek be sorkatonákat a háborúban, majd védelmi minisztériuma elismerte, hogy tévedésből mégis történt ilyen, de már visszavonták őket a frontvonalból. A Kreml azt mondta, hogy nem lesz általános mozgósítás Oroszországban, talán attól tartva, hogy a politika népszerűtlennek bizonyulna.

A börtönökben történő toborzás – aktivisták és fogvatartottak szerint – a Wagner katonai magánvállalkozó égisze alatt történik, amelyre nem vonatkozik az orosz hadseregnek az elítéltek alkalmazására vonatkozó tilalma. A foglyok nem osztották meg a szerződésük másolatát a hozzátartozóikkal vagy az aktivistákkal, így a pontos feltételek vagy a munkaadó személye továbbra sem világos. A Wagner – amely világszerte működik, és amelyet a Putyin séfjeként ismert Jevgenyij Prigozsin vezet – Oroszország legnagyobb katonai magáncége.

Az orosz–ukrán háború eseményeit követő hírfolyamunkat alább találja:

Támadások és ellentámadások a donbaszi fronton - percről-percre a háború 168. napja

Tovább folytatódnak az összecsapások a Donbaszban, délen pedig az oroszok az ukrán hadsereg ellentámadásra készülhetnek.

(Címlapképünk illusztráció.)

Hirdetés
hvg360 Tornyos Kata 2024. december. 23. 10:54

Lehet, hogy már nem a magyarok a finnek kedvencei, de azért még mindig nagyon várnak minket – mi igaz a finn sztereotípiákból?

Állandó sötétség, télen-nyáron meg lehet fagyni, kiváló az oktatás, és nem utolsósorban a legboldogabb ország a világon. Nagyjából ezek a jellemzők jutnak eszébe a magyaroknak Finnországról, ahova meglepően kevesen költöznek közülünk, annak ellenére, hogy rokonok vagyunk, más skandináv országok pedig kifejezetten népszerű kivándorlási célpontok. A finn kormány szinte kampányszerűen próbálja beszippantani a külföldieket – hogyan segítik a beilleszkedésüket, és milyen a háborús készültségben lévő Finnországban élni?