Világ MTI/hvg.hu 2022. június. 24. 13:55

Romániában jódtablettát osztanak esetleges nukleáris incidens esetére

A szert "szükség esetére" készítik elő a 40 év alattiaknak. A jódtabletta az első nyolc órában segíthet a légkörbe került radioaktív jód megkötésének megakadályozásában.

Háború Ukrajnában
Friss cikkek a témában

Romániában megkezdődik a nukleáris incidens esetére beszerzett harmincmillió jódtabletta kiosztása, miután a műveletet szabályozó miniszteri rendelet megjelent a hivatalos közlönyben – közölte az egészségügyi minisztérium.

A 65 milligrammos kálium-jodid tablettákhoz családorvosok által kiállítandó vény alapján, a kijelölt gyógyszertárakban ingyenesen juthatnak hozzá a lakosok, de nyilatkozatot kell aláírniuk, hogy a tablettákat csak nukleáris incidens esetén, a hatóságok felszólítása alapján veszik be.

A kampányba bevont gyógyszertárak listáját közzétették a minisztérium honlapján, ahol részletes útmutatók is találhatók arról, hogy a jódtabletták megelőzésszerű alkalmazása értelmetlen és veszélyes, mert pajzsmirigybetegséget okozhat.

A készítményt "szükség esetére" készítik elő a 40 év alattiaknak, és azért akarják előre a lakossághoz eljuttatni, mert a jódtabletta csak az első nyolc órában segíthet a légkörbe került radioaktív jód megkötésének megakadályozásában, és ilyen rövid idő alatt nehéz lenne a kiosztása.

A tablettákat azért csak a 40 év alatti korosztálynak szánják, mert mint ahogyan dr. Dobson Szabolcs, a Pécsi Tudományegyetem Általános Orvostudományi Karának docense is megírta korábban:

a 40 éven felüliek esetében már nagyon kicsi a kockázata a radioaktív jódizotópok által okozott pajzsmirigyráknak, ellenben a jódtabletták szedésének mellékhatásai jóval fokozattabbak lehetnek.

A román szaktárca márciusban szerezte be a jódtablettákat, miután – az ukrán atomerőművek körüli harcok és az atomfegyverek esetleges bevetésére utaló moszkvai nyilatkozatok hírére – az emberek pánikszerűen felvásárolták a gyógyszertárak jódtabletta-készleteit.

A jászvásári gyógyszergyár által rekordidő alatt legyártott harmincmillió tabletta azonban a megyei közegészségügyi hatóságoknál maradt, mert a családorvosok nem vállalták szétosztásukat, mondván, hogy egy ilyen „bürokratikus” akcióban nem vesznek részt.

A most kiadott miniszteri rendelet a jódtabletták szétosztását és a felelősségáthárító nyilatkozatok aláíratását a gyógyszertárakra bízza ugyan, de a családorvosoknak kell 40 év alatti pácienseknek az életkoruknak megfelelő gyógyszeradagot felírniuk.

Hirdetés