Világ hvg.hu 2022. május. 08. 14:30

A WHO megkezdte az orosz háborús bűnök dokumentálását Ukrajnában

Az Egészségügyi Világszervezet szerint a kórházak bombázása nemzetközi jogot sért, és eddig 200 példát találtak rá. Az ukránok szerint kétszer ennyiről lehet szó.

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) megkezdte a kórházak és klinikák ellen elkövetett orosz háborús bűnök dokumentálását – írja az Euronews. A WHO vészhelyzeti igazgatója, Mike Ryan, illetve főigazgatója, Tedrosz Adhanom Gebrejeszusz szombaton Kijevbe látogatott, sajtótájékoztatójukon pedig azt mondták: eddig 200 olyan esetet találtak, ahol Oroszország egészségügyi intézményekre támadt.

Ryan szerint a kórházak szándékos támadása sérti a nemzetközi emberi jogokat, és a vizsgálatok alapján egyértelműen háborús bűnnek minősül. Hozzátette: a támadások dokumentációja és kivizsgálása folyamatosan zajlik, és bíznak abban, hogy az ENSZ és a Nemzetközi Büntetőbíróság is meg fogja állapítani az oroszok bűnösségét.

Volodimir Zelenszkij csütörtökön egyébként azt mondta, közel 400 egészségügyi intézményt támadtak meg az oroszok február 24. óta. Tedrosz Adhanom Gebrejeszusz a szombati sajtótájékoztatón kiemelte, hogy a WHO az ukrán emberek oldalán áll, és mielőbbi békére szólította fel Oroszországot. Az Euronews hozzáteszi, egy csütörtökön megszerzett javaslat szerint jövő héten úgy dönthetnek a WHO tagállamai, hogy bezáratják a szervezet moszkvai irodáját, illetve felfüggeszthetik Oroszországot az Egészségügyi Világszervezet vezetőségében.

Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.