A fekete-tengeri Kígyó-sziget szimbolikus helyszínné, rossz ómenné vált az orosz hadsereg számára. Körülötte pusztulnak a hadihajók, és most a sziget orosz erőit is lebombázták.
Az ukrán erők napok óta veszteségeket okoznak az orosz csapatoknak a Kígyó-sziget környékén. Ezúttal arról került ki felvétel, ahogyan két ukrán Szu-27-es bombázza a Kígyó-szigeten maradt orosz helyőrséget.
TB2 UCAV footage showing two Ukrainian Su-27 fighters conducting air strikes on Snake Island. Pretty clear that the Russian Navy is concerned with Ukraine's Neptuns and can't provide air defense coverage for the island because of its proximity to shore.https://t.co/AViBnwx6A0 pic.twitter.com/Ionuv91T0n
— Rob Lee (@RALee85) May 7, 2022
A videót az ukrajnai háborút szorosan követő háborús szakértő, Rob Lee azzal a kommentárral tette közzé: az események alapján világos, hogy az oroszok azért nem tudták a hadiflottájukkal a támaszpont légvédelmét biztosítani, mert a Neptun rakétáktól tartva a hajóik távol maradnak a szárazföldtől. A Moszkva nevű ikonikus cirkálót ugyanis egyes hírek szerint a szárazföldről indított Neptunokkal lőtték ki az ukránok.
Az ukrán hadvezetés szombaton arról tett bejelentést, hogy egy orosz hadihajót semmisítettek meg a Kígyó-sziget térségében. Szerhij Bracsuk, az odesszai katonai közigazgatás sajtófőnöke a Telegramon nyilvánosságra hozott egy videót a Szerna típusú partraszálló kilövéséről. Ukrán újságírók előző nap már beszámoltak róla, hogy a térségben megtámadtak egy orosz fregattot, amely kigyulladt.
A fekete-tengeri orosz flotta legalább két fontos hajót veszített az ukrajnai háború kezdete óta. Egy partraszállót Bergyanszk kikötőjében süllyesztettek el egy rakétával március végén, a flotta zászlóshajója, a Moszkva pedig április közepén süllyedt el, az orosz verzió szerint egy viharban.
A Fekete-tengeren stratégiai szempontból fontos helyen van a Kígyó-sziget, és már a háború első napján megismerte a világ, amikor az ukrán helyőrség tagjai rádióüzenetben küldték el melegebb égtájakra a megadásra felszólító orosz hajót, az akkor még a víz színén és nem a víz alatt lévő Moszkvát.