Világ hvg.hu 2022. április. 12. 06:20

Iráni fegyvercsempész-hálózatok segíthetik az oroszok háborús erőfeszítéseit

Moszkva több forrásból is hadianyaghoz juthat.

Háború Ukrajnában
Friss cikkek a témában

Az Irán által támogatott iraki milíciák tagjai és a folyamatról tudomást szerzett regionális hírszerző szolgálatok szerint Oroszország az iráni fegyvercsempész-hálózatok segítségével Irakból származó lőszereket és katonai felszereléseket kap az ukrajnai háborús erőfeszítéseihez. Páncéltörő rakéták, valamint brazil tervezésű rakétavető rendszerek kerültek Irakból Oroszországba, miután Moszkva ukrajnai hadjárata az elmúlt hónapban megbicsaklott – tudta meg a Guardian.

Egy iráni gyártmányú Bavar 373-as rakétarendszert (képünkön), amely hasonló az orosz SZ-300-ashoz, szintén adományoztak Moszkvának a teheráni hatóságok, akik egy SZ-300-ast is visszaküldtek, egy olyan forrás szerint, aki segített a szállítás megszervezésében. A fegyverkereskedő alvilág felhasználása jelentős változást jelezne az orosz stratégiában, mivel Moszkva kénytelen szíriai katonai szövetségesére, Iránra támaszkodni az ukrajnai invázió által kiváltott új szankciókat követően.

De nem ez az egyetlen forrása az oroszoknak, a múlt héten például az ukrán hírszerző szolgálatok azzal vádolták Grúziát, hogy segíti Oroszországot a szankcionált hadianyagok beszerzésében, ami újabb lehetséges jele annak, hogy a Kreml nemzetközi csempészhálózatokat használ fel az Ukrajnában harcoló csapatai számára szükséges utánpótlások beszerzésére. Különösen rakétákból nagy a hiány. A grúz különleges szolgálatok utasítást kaptak az ország politikai vezetésétől, hogy ne avatkozzanak be a „Kelet-Ázsiából” érkező csempészcsatornákba, amelyek célja az új nyugati szankciók kijátszása – áll a kijevi hírszerzési igazgatóság közleményében. Grúz tisztviselők szerint az ukrán állítások alaptalanok. A két posztszovjet ország közötti kapcsolatok látványosan megromlottak a háború kitörése óta, mivel a tbiliszi oroszbarát kormány elutasította a Moszkvával szembeni gazdasági szankciókat.

Amerikai tisztviselők azt is elmondták, hogy Oroszország fegyvereket és segítséget kért Kínától az ukrajnai hadművelet támogatására. Az orosz szövetséges Szerbia a hétvégén egy titkos művelet keretében kínai légvédelmi rendszert vett át, miközben a nyugati félelmek szerint az ukrajnai háborúval egy időben fegyverkezés kezdődik a Balkánon is, ami veszélyeztetheti a térség törékeny békéjét.

Az orosz-ukrán háború eseményeit követő hírfolyamunkat alább találja:

Zelenszkij nehézfegyvereket kér, vizsgálják, hogy történt-e vegyifegyver-támadás Mariupolban - percről percre a háborúról

Az ukrán elnök szerint a késlekedéssel nem csak időt, hanem életeket is veszítenek, az USA már korábban is figyelmeztette az ukránokat, hogy az oroszok vegyi fegyvereket is bevethetnek - kövesse hírfolyamunkat az orosz-ukrán háborúról.

Hirdetés