Az ukrán állami vasúttársaság szerint az állomást a polgári lakosság evakuálására használták, ezért a sok civil áldozat.
Két orosz rakéta csapódott be pénteken a kelet-ukrajnai Kramatorszk vasútállomásába, a támadás legalább harminc halálos áldozatot követelt, mindannyiuk civil volt.
Az ukrán állami vasúttársaság szerint az állomást a polgári lakosság evakuálására használták, ezért a sok polgári áldozat. A város vasútállomásán tolongó civilekről szerdán is videófelvétel készült:
This is what evacuating a city looks like. I’m at Kramatorsk station where the mayor told us 9,000 left yesterday ahead of a possible attack. Ukrainian Railways staff & volunteers are doing heroic work. @WCKitchen starts serving tomorrow to families waiting here. #ChefsForUkraine pic.twitter.com/CPtFuUfUjk
— Nate Mook (@natemook) April 7, 2022
A halottak mellett száz sebesültje is van a támadásnak.
A kramatorszki csapás a donyecki terület vasúthálózatát ért legfrissebb orosz támadás, korábban a támadók a Szlovjanszkból, Kramatorszkból és Limanból kivezető vasúti útvonalakon akadályozták a közlekedést, illetve légicsapást mértek a vasútra Barvinkove vasútállomás közelében.
Az első hírek szerint legalább 30 halálos áldozata volt a támadásnak, ez a szám a legfrissebb értesülések szerint már 39-re emelkedett. A város polgármestere szerint 4000 ember tartózkodott a vasútállomáson a rakéták becsapódásakor, többségükben öregek és gyerekek. A Kreml szóvivője, Dmitrij Peszkov és az orosz védelmi minisztérium is tagadta, hogy közük lenne a támadáshoz, utóbbi még azt is hozzátette, hogy a támadáshoz felhasznált rakétatípussal (Tocska-U) csak az ukrán haderő rendelkezik, nekik olyanjuk nincs is. Ez abból a szempontból tűnik problémás állításnak, hogy a Tocska rakétatípus a szovjet arzenál része volt, így a posztszovjet államok hadseregei rendelkeznek vele, ráadásul még ha meg is felelne a valóságnak ez az állítás, akkor is okkal lehetne feltételezni, hogy a szakadár „népköztársaságok” fegyveres erejében előfordulhat a Tocska-U. Bár ezt a „népköztársaságok” tagadják.
Reagált a támadásra Volodimir Zelenszkij is, aki elítélte a támadást és arról posztolt, hogy az ellenségnek se ereje, se bátorsága nincsen megütközni velük a csatamezőn és ezért inkább cinikus módon a polgári lakosságot pusztítja.
Szándékosságot gyanít a történtek mögött Dmitro Kuleba kóülügyminiszter is, aki szerint az oroszok készakarva mészárolták le a civileket, ugyanis tudniuk kellett, hogy vasútállomás tömve van emberekkel.
Az orosz–ukrán háborúról tudósító hírfolyamunkat alább találja:
Zelenszkij szerint Mariupolban minden utcában az van, mint Bucsában, Japán is szankciókat jelentett be - percről percre a háborúról
Az ukrán elnök szörnyű állapotokról számolt be Borodjankából, az EU után Japán is az Oroszországból származó szén importjának csökkentését jelentette be. Ausztrália elküldte az első három páncélozott járművet Ukrajnába, az Egyesült államok hajóépítő céget szankcionál. Kövesse velünk a háború eseményeit.