Az Európa Tanács emberi jogi biztosa elítélte, Jean-Yves Le Drian francia külügyminiszter emberiesség elleni bűncselekménynek nevezte a kelet-ukrajnai Kramatorszk vasútállomása ellen elkövetett rakétatámadást.
"Az ukrán civilek a legrosszabb elől menekülnek. A fegyvereik? Babakocsik, plüssmacik, csomagok. Ma reggel Kramatorszkban az indulni készülő családok megtapasztalták a szörnyűséget. Halottak tucatjai, sebesültek százai. Borzalom" - írta Emmanuel Macron francia elnök a Twitterén. Hozzátette: "Az áldozatokra gondolunk Kramatorszkban, Bucsában, Mariupolban, Harkivban, mindenhol Ukrajnában, támogatjuk a vizsgálatokat, hogy az igazságszolgáltatás megtörténjen. A továbbra is menekülő családokra gondolunk, befogadjuk őket az EU-ban, a béke uniójában."
Jean-Yves Le Drian külügyminiszter a France5 francia köztelevízióban péntek este hozzátette, hogy az ukrán hatóságok szerint az orosz hadsereg új offenzívára készülve átcsoportosítja erőit, és Moszkva arra készül, hogy minél nagyobb területet szerezzen meg Kelet-Ukrajnában. Ott a helyi hatóságok az utóbbi napokban arra biztatták a lakosokat, hogy távozzanak a térségből, amíg azt még viszonylagos biztonságban megtehetik.
Ekkor támadtak a pályaudvaron, a menekülőkre, azaz a civilekre, ami emberiesség elleni bűntettnek felel meg
- jelentette ki a francia diplomácia vezetője, aki szerint "ezek a bűntettek nem maradhatnak büntetlenek"."Szakértőkre van szükség, mert gyorsan konstatálni kell, dokumentálni kell sürgősen azért, hogy legyenek bizonyítékok az emberiesség elleni bűntettekről" - mondta.
Franciaország már korábban jelezte, hogy szakértőket bocsát a hágai Nemzetközi Büntetőbíróság rendelkezésére, és az ukrajnai ügyészség munkáját is támogatja.
Dunja Mijatovic, az Európa Tanács emberi jogi biztosa is elítélte a kramatorszki rakétatámadást.
A Donyeck megyében lévő állomás épületét pénteken érte rakétatámadás, amelyben az ukrán hatóságok közlése szerint legalább ötven civil vesztette életét, közel 100 pedig megsebesült. Az orosz védelmi minisztérium tagadja, hogy orosz rakéták végeztek volna a civilekkel. Dunja Mijatovic közleményében ugyanakkor hangsúlyozta, hogy a támadás bizonyítéka a polgári élet semmibevételének, amely mára Oroszország ukrajnai katonai agressziójának az állandó jellemzőjévé vált.
Kijelentette: felelősségre kell vonni azokat, akik felelősek az emberi jogok súlyos megsértéséért. Az ilyen támadások a nemzetközi humanitárius jog értelmében háborús bűncselekménynek is minősülhetnek - figyelmeztetett.
Biztosítani kell, hogy mindazok, akik el akarják hagyni az ellenségeskedés által érintett vagy ilyen veszélynek kitett területeket, biztonságosan meg tudják ezt tenni
- tette hozzá a 46 tagállamot számláló Európa Tanács emberi jogi biztosa.
Az Európa Tanács Miniszteri Bizottsága március közepén az Ukrajna ellen február 24-án indított orosz támadásra válaszul azonnali hatállyal megszüntette Oroszország tagságát a szervezetben. Oroszország részvétele az Európa Tanács munkájában 26 éves tagság után szűnt meg.