Bár az ukrán katonai hírszerzés vezetője szerint ez nem fog nekik sikerülni, mert a lakosság ellenáll, az ukrán erők pedig foglalják vissza a területeket.
Miután egyre valószínűbb, hogy az orosz hadsereg nem fogja tudni bevenni Kijevet és megdönteni az ukrán kormányt, a koreai felállást alkalmazhatják Kirilo Budanov, az ukrán katonai hírszerzés vezetője szerint. Ez azt jelentené, hogy kettéosztanák az országot megszállt és meg nem szállt területekre és a kettőt egy demarkációs vonal választaná el, ahogyan az történt a koreai háborút követően, olvasható a BBC cikkében.
Budanov szerint ezért váltottak stratégiát és koncentrálnak most a keleti és déli területekre.
Ebben a szcenárióban Putyin egyesítené az elfoglalt területeket – köztük az éppen Oroszországhoz csatlakozni kívánó szakadárokat – egy kvázi-államot létrehozva Ukrajnán belül, mely szembeszáll az ország központi hatalmával.
Részben azért is lehet ez a céljuk szerinte, mert így a 2014-ben annektált Krímet egy szárazföldi folyosó kötné össze Oroszországgal. Budanov szerint már most is látnak kísérleteket arra, hogy létrehozzanak párhuzamos hatóságokat, vagy rávegyék az ott élő lakosokat, hogy adják fel a hrivnya használatát – idézi a vezetőt ukrán védelmi minisztérium Hírszerzési Főigazgatósága a Facebook-oldalán, tette közzé a Ukrinform.
A hírszerzési vezető azt is elképzelhetőnek tartja, hogy ezt szeretnék nemzetközi tárgyalások alapjául használni.
Ugyanakkor szerinte nagyban megnehezíti az orosz fegyveres erők dolgát a lakosság ellenállása a megszállt területeken, az ukrán erők ellentámadásai, területek visszafoglalása és a hamarosan kezdődő gerilla hadműveleteik.
Ezután egyetlen lehetséges mód marad az oroszok számára, hogy megpróbáljanak túlélni – fogalmaz. Budanov szerint a fentiek miatt egy ilyen kvázi-állam nem volna életképes, a szárazföldi korridor létrehozásában pedig útjukban áll a „megtörhetetlen” Mariupol.