Világ hvg.hu 2022. március. 27. 12:37

Több tucat ember tűnt el az oroszok által megszállt ukrajnai régiókból

Az orosz fegyveresek kifejezetten az ukránbarát aktivistákat és a helyi törvényhozókat akarják elkapni.

Több tucat ember tűnt el az orosz hadsereg által elfoglalt dél-ukrajnai régióból, köztük a háborút ellenző aktvisiták, bloggerek – írja a Szabad Európa. Cikkük szerint Szerhij Cihipa hatvanéves háborúellenes aktivista március 12-én reggel elment a dél-ukrajnai kisvárosban, Nova Kahovkában lévő otthonából és felesége elmondása szerint azóta sem ment haza. „A telefonja kétszer bekapcsolódott néhány percre, és ennyi. Csak hangüzeneteket tudtam küldeni, semmi többet” – nyilatkozta Olena Cihipa.

Ugyanezen a napon veszett nyoma Oleh Baturinnak, a Novij Den nevű helyi hírportál riporterének is, akit hozzátartozói és kollégái még mindig keresnek. A melitopoli városi és kerületi lap nyomtatott változatának a kiadását március 14-én fel is függesztették, azóta csak online és a közösségi médiában folytatják a munkájukat.

Erről szóló közleményükben hozzáteszik, ha valaki használja a logójukat, azok nem ők, majd azzal zárják bejegyzésüket, hogy nem működnek együtt a megszállókkal.

Melitopol az a 150 ezres ukrán város, melynek polgármesterét helyettesével együtt foglyul ejtették és elrabolták orosz katonák, végül hadifoglyokért cserébe engedték el. Hasonló történt a Herszon régió tengerpartján található Szkadovszk városában is, melynek polgármesterét és helyettesét orosz fegyveresek ismeretlen helyre vitték.

Cihipa feleségének elmondása szerint más lakosok egy katonai ellenőrző pontnál látták a férjét és egy közigazgatási hivatalnál kikötve megtalálták a kutyáját, amit eltűnése reggelén magával vitt. A férfit a riporterrel együtt úgy gondolja, azért tartóztahatták le, mert aktívan felszólaltak az orosz megszállás ellen.

„Azért vették őrizetbe őket, hogy ne írjanak semmi ukránbarát dolgot, mert információs háborút folytattak és komolyan akadályozták a megszállókat”

– mondta. Baturin felesége annyit tud, hogy férje egy kollégájával találkozott aznap egy közeli buszmegállóban, aki korábban felhívta. Egy másik nő egy TikTok-videót tett közzé, melyben állítása szerint álarcos, fegyveres férfiak viszik el a férjét – de ennek a videónak a hitelességét a Szabad Európa nem tudta ellenőrizni.

Vadásznak az ellenállókra

Herszonhoz tartozik az orosz ellenőrzésű Krím-félsziget közigazgatási határa, ez volt az első nagyváros, amit elfoglaltak az oroszok a február 24-i invázió kezdete óta. A helyi lakosság egyébként nem fogadta békésen az orosz fegyvereseket. Tömegek tiltakoztak ellenük fasisztáknak nevezve őket  – még akkor is, amikor pár katona a levegőbe lövéssel próbálta őket elzavarni –, illetve a helyi közigazgatási épület előtt követelték a városvezetők szabadon engedését.

A polgármester órákkal később videóüzenetben mondta, hogy elengedték és a többieket is el fogják, de az amerikai hátterű portál cikke szerint ebben nyugtalannak tűnt. Helyi forrásaik egyre többen tűnnek el, fegyveresek házról házra járva kutatnak bizonyos személyek után. Egyikük szerint kifejezetten az aktivistákat, gyűlések szervezőit keresik, mert el akarnak nyomni mindenféle tüntetést a hatalomátvétel ellen.

A cikk arról is ír, az oroszok népszavazást terveznek a herszoni régió függetlenségéről, ami a helyiek és az ukrán kormány szerint azonban látszatvoks lenne az orosz ellenőrzés hivatalossá tételéhez.

Szerhij Hlan, a herszoni regionális tanács helyettes vezetője azt mondta a portálnak: az orosz tisztviselők láthatóan ukránbarát aktivistákat és helyi törvényhozókat keresnek. Elmondása alapján nem csak razziák voltak, egyeseket telefonon kerestek meg, és amikor megtagadták az együttműködést, azzal fenyegették meg a tanácsosokat, hogy lelövik őket.

Hlan elmondása alapján orosz rendőröket és civileket küldtek a városba járőrözni, szerinte az orosz Nemzeti Gárda parancsára. A helyettes vezető szerint köztük lehettek a 2014-es Majdan téri tüntetőkre lövő egykori Berkut nevű, rettegett ukrán rohamrendőrség volt tagjai is. A járőrök a lakosoktól az ellenőrőz pontokon mobilokat, táblagépeket koboznak el. Hasonló elhallgattatási kísérletek akkor is voltak, amikor Oroszország nyolc éve megszállta a Krímet.

Hirdetés
Címkék