Az országban dúló háború olyan gyermekjogi válságot eredményezett, ami generációkon át tarthat.
Az egy hónapja tartó ukrajnai háború 4,3 millió gyermek – az ország 7,5 millióra becsült gyermekpopulációjának több mint fele – kitelepítéséhez vezetett – áll az UNICEF közleményében. Ebbe beletartozik az a nagyjából 1,8 millió gyermek, akik menekültként a szomszédos országokba kerültek, és az a 2,5 millió is, akiket Ukrajnán belül helyeztek el. „A háború a II. világháború óta az egyik leggyorsabb nagymértékű gyermekelvándorlást okozta” – mondta Catherine Russell, az UNICEF ügyvezető igazgatója. „Ez egy olyan komor mérföldkő, amelynek tartós következményei lehetnek az elkövetkező generációkra nézve. A gyermekek biztonságát, jólétét és az alapvető szolgáltatásokhoz való hozzáférését mind veszélyezteti a megállás nélkül dúló szörnyű erőszak.”
Az ENSZ Emberi Jogi Főbiztossága szerint a háború február 24-i kezdete óta 78 gyermek vesztette életét, és 105 sebesült meg Ukrajnában. Ezek azonban csak azokat az adatokat tartalmazzák, amelyeket az ENSZ meg tudott erősíteni, és az áldozatok tényleges száma valószínűleg sokkal magasabb. A háború pusztító hatással van a polgári infrastruktúrára és az alapvető szolgáltatásokhoz való hozzáférésre is. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) például 52 támadásról számolt be, amelyek az elmúlt négy hétben az egészségügyi intézményeket érték országszerte, míg az ukrán oktatási tárca szerint több mint 500 oktatási intézmény szenvedett károkat. Becslések szerint jelenleg 1,4 millió ember nem jut ivóvízhez, míg 4,6 millió embernek korlátozott a vízhez való hozzáférése, vagy az a veszély fenyegeti, hogy elzárják. Több mint 450 000 6 és 23 hónap közötti gyermeknek van szüksége kiegészítő élelmezési támogatásra.
Az UNICEF már megfigyelte a rutin- és a gyermekkori védőoltások, köztük a kanyaró és a gyermekbénulás elleni oltások lefedettségének csökkenését. Ez gyorsan a vakcinával megelőzhető betegségek kitöréséhez vezethet, különösen azokon a túlzsúfolt területeken, ahol az emberek az erőszak elől menekülnek. „Alig néhány hét alatt a háború ilyen pusztulást hozott Ukrajna gyermekei számára – mondta Russell. – A gyerekeknek sürgősen békére és védelemre van szükségük és arra, hogy tiszteletben tartsák a jogaikat. Az UNICEF továbbra is azonnali tűzszünetre és a gyermekek megóvására szólít fel. Az alapvető infrastruktúrát, amelytől a gyermekek függnek, beleértve a kórházakat, iskolákat és a civileknek menedéket nyújtó épületeket, soha nem érheti támadás.”
Az Ukrajnából elmenekült több millió gyermek és család védelme, illetve támogatása érdekében az UNICEF és az ENSZ Menekültügyi Főbiztossága a kormányokkal és civil társadalmi szervezetekkel partnerségben „Kék Pontokat” hozott létre, egyablakos rendszerben működő, biztonságos helyeket a gyermekek és nők számára. Ezek kulcsfontosságú információkat nyújtanak az utazó családoknak, segítenek a kísérő nélküli gyermekek azonosításában és védelmük biztosításában. Emellett alapvető szolgáltatásokat is biztosítanak. Az ukrán gyermekeket és nőket befogadó országokban már több helyen hoztak létre „Kék Pontokat”, és az elkövetkező napokban számukat tovább bővítik, többek között Lengyelországban is több mint húszat hoznak létre.
Az orosz–ukrán háború eseményeit az alábbi hírfolyamunkban követheti:
Zelenszkij beszélt az EU vezetői előtt, vegyi, biológiai és nukleáris fegyverek ellen kiképzett specialisták is csatlakoznak a NATO harccsoportokhoz - percről percer a háborúról
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök Magyarországot is bírálta az EU vezetői előtt elmondott késő esti beszédében, a NATO pedig a magyarországi harccsoportját is megerősíti olyan specialistákkal, akik képesek a nukleáris, vegyi, illetve biológiai támadásokkal szemben védekezni. Kövesse percről percre tudósításunkat az ukrajnai háborúról.