A demokráciáknak teljes egységet kell mutatni az erősödő autokráciákkal szemben - erről beszélt Joe Biden Brüsszelben, amikor megérkezett az uniós állam- és kormányfők csúcstalálkozójára.
Ezt megelőzően a G7-ek csúcstalálkozóját követően az amerikai elnök beszélt Kína szerepéről az orosz-ukrán háború kapcsán. Biden elmondta, hogy az EU és a NATO ellenőrzi, hogy Kína megszegi-e a nyugati szankciós intézkedéseket, avagy biztosít-e kiskapukat Oroszország számára. Az amerikai elnök kijelentette, hogy ezt intézményes keretek között fogják megtenni és erről beszélt már a kínai elnökkel is.
Nem fenyegetőztem, de világossá tettem számára, hogy biztosan megértse az Oroszországnak nyújtott segítség következményeit
- mondta Biden. Hozzátette, szerinte Kína is megérti, hogy a gazdasági jövője sokkal szorosabban kötődik a Nyugathoz, mint Oroszországhoz. Joe Biden arról is beszélt, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök célja a kezdetek óta a NATO felbomlasztása.
Egy kérdésre válaszolva elmondta,
időben meghozzák a katonai válaszra vonatkozó döntést, és nem hagynák válasz nélkül, ha az oroszok vegyi fegyvert használnának Ukrajnában.
Az USA elnöke bejelentette, az Egyesült Államok akár százezer ukránt is szívesen lát, vagy másokat is, akik a háború elől menekülnek. Úgy fogalmazott, hogy a menekültek megsegítése nemzetközi kötelezettség, az USA pedig az egyik vezetője ennek a közösségnek.
Az orosz-ukrán háborúról folyamatosan frissülő közvetítésben számolunk be:
Orosz hajót lőhettek ki Bergyanszknál, az oroszok bevették Izjumot - percről percre a háborúról
Éppen ma négy hete, hogy Oroszország offenzívát indított Ukrajna ellen. A Pentagon friss jelentése szerint az orosz csapatok most védelmi állásokat létesít, miközben Ukrajna újabb jelentős fegyverellátmányhoz juthat. Kövesse velünk a háború legfontosabb eseményeit.