Egy esetleges invázió esetén viszont kemény szankciókat léptetnének életbe Oroszország ellen.
„Nem tervezzük, hogy NATO-hadsereget küldjünk Ukrajnába” – mondta Jens Stoltenberg NATO-főtitkár a BBC szerint. Stoltenberg hozzátette, hogy a NATO jelenleg csupán Ukrajna önvédelmi képességeinek javítását segíti, azonban szerinte van különbség egy NATO-tag ás egy „olyan erős és nagyra becsült partner, mint Ukrajna között.
Stoltenberg szerint azonban Oroszország kemény szankciókra számíthat, ha valóban lerohanja Ukrajnát. Hozzátette, hogy a NATO arra is felkészült, hogy megerősítse csapatait Kelet-Európában. „Minél agresszívebbek, annál nagyobb NATO-jelenlétet kapnak a határaiknál” – jelentette ki.
Benkő tibor honvédelmi miniszter mindeközben azt mondta, hogy „a béke megőrzése érdekében a párbeszéd a megoldás az orosz-ukrán feszültség enyhítésére, Magyarország érdeke is ez”: Benkő kijelentette, hogy Magyarország nem ért egyet „a most alkalmazott hidegháborús retorikával, a fenyegetésekkel, az erőfitogtatással, hiszen a NATO Oroszországgal szemben évek óta a kettős megközelítés, vagyis az elrettentés és párbeszéd alkalmazásának egységét hirdeti”. A honvédelmi miniszter egyúttal cáfolta, hogy ezer katona érkezne és állomásozna tartósan Magyarországon.
Az orosz-ukrán konfliktusról itt írtunk bővebben:
Orosz támadás vagy puccs: több NATO-ország a legrosszabbra készül az ukrajnai válságban
Napról napra éleződik a NATO és Oroszország szembenállása, a Nyugat szerint Moszkva az Ukrajna elleni katonai készülődés mellett államcsínyt is előkészít Kijevben. Több ország fegyvereket küld Ukrajnának, és csapatokkal is erősíti Oroszországgal határos keleti szárnyát.