Világ MTI 2021. szeptember. 21. 19:19

Biden: Nem kívánjuk a világot merev tömbökre felosztani

Az amerikai elnök bejelentette az ENSZ-közgyűlésen, hogy megkettőzi a legszegényebb országoknak az Egyesült Államok által az éghajlatváltozás elleni küzdelemhez nyújtott nemzetközi segítséget.

Az afganisztáni küldetés befejezése egyben az új diplomácia korszakának a kezdete - jelentette ki Joe Biden amerikai elnök kedden az ENSZ-ben, védelmébe véve az Egyesült Államok kaotikus afganisztáni kivonulását. Azzal érvelt, hogy ez szükséges lépés volt ahhoz, hogy az Egyesült Államok politikáját a COVID-19 világjárvány és az éghajlatváltozás jelentette globális kihívásra, valamint az antidemokratikus rendszerekre összpontosíthassa.

Véget vetettünk a 20 éve tartó afganisztáni konfliktusnak, és ahogyan lezárjuk a könyörtelen háború korszakát, egy új korszakot nyitunk meg, a fáradhatatlan diplomácia korszakát a katonai beavatkozás helyett

– mondta Biden, aki az ENSZ-közgyűlés 76. ülésszakának általános vitájában szólalt fel kedden.

Biden – aki elnökként első ízben mondott beszédet az ENSZ-közgyűlésben – kijelentette: azon fog dolgozni a kongresszussal együtt, hogy a megkettőzzék a fejlődő országoknak az éghajlatváltozás leküzdésére nyújtott segítséget, és segítsék a COVID-19 világjárvány elleni fellépést.

Az Egyesült Államok újabb kötelezettségvállalásokat jelent be szerdán a kevésbé fejlett országok átoltásának serkentése érdekében az általa szervezett virtuális csúcstalálkozón

 – jelezte az amerikai elnök.

Biden egyben arra is ígéretet tett, hogy megkettőzi a legszegényebb országoknak az Egyesült Államok által az éghajlatváltozás elleni küzdelemhez nyújtott nemzetközi segítséget, de konkrét összeget nem közölt.

Az amerikai elnök hangsúlyozta: körvonalazni fogja, hogyan kíván az Egyesült Államok együttműködni a partnereivel és a szövetségeseivel, hogy mindenki számára jobb jövőt teremtsenek. "Ahhoz, hogy a saját népünket szolgálhassuk, mélyen elkötelezettnek kell lennünk a világ többi része iránt is" – szögezte le, ellentmondva elődje, Donald Trump "Amerika mindenek előtt" elvének.

Joe Biden megerősítette, hogy az Egyesült Államok nem kíván konfliktust Kínával.

"Nem akarunk új hidegháborút" – szögezte le. Az Egyesült Államok nem kívánja a világot merev tömbökre felosztani. Egyben ígéretet tett, hogy együttműködik partnereivel és szövetségeseivel azokban a térségekben – így az Indiai- és Csendes-óceáni térségben –, amelyekben Kína növekvő "önbizalmat" tanúsít.

Leszögezte, hogy országa diplomáciai eszközökkel kívánja atomfegyver-mentessé tenni a Koreai-félszigetet.

Iránnal kapcsolatban az amerikai elnök hangsúlyozta, hogy az Egyesült Államok maradéktalanul visszatér a 2015-ben Bécsben megkötött és Donald Trump által három évvel később felmondott iráni atomalkuhoz, ha Teherán is ezt teszi.

"Az Egyesült Államok eltökélt és kész marad annak megakadályozására, hogy Iránnak atomfegyverei legyenek" – tette hozzá az elnök. "Együtt dolgozunk az ENSZ Biztonsági Tanácsának állandó tagjaival (Egyesült Királyság, Franciaország, Kína és Oroszország), valamint Németországgal annak érdekében, hogy "diplomáciai eszközökkel és teljes biztonsággal érjük el Irán visszatérését az atomprogramjáról kötött szerződéshez" – szögezte le Joe Biden.

A közel-keleti helyzettel kapcsolatban az amerikai elnök leszögezte: a kétállami megoldás – azaz egy palesztin állam létrehozása Izrael mellett – a legjobb a konfliktus megoldására.

Továbbra is azt hiszem, hogy a kétállami megoldás a legjobb Izrael, egy olyan demokratikus zsidó állam jövőjének a biztosítására, amely békében él egy életképes, szuverén és demokratikus palesztin állammal

 – jelentette ki az amerikai elnök. Hozzátette: "Jelenleg messze vagyunk ettől a céltól, de soha nem szabad felhagynunk a hittel, hogy lehetséges az előrehaladás".

Beszédében az amerikai elnök hitet tett a demokratikus értékek mellett.

A világban a vezetők mondhatják, hogy vége a demokrácia korszakának, de nincs igazuk

 – szögezte le. "Az igazság az, hogy mindenütt demokratikus világ van" – mondta, utalva a korrupcióellenes aktivistákra, az emberi jogok védelmezőire, újságírókra és békés tüntetőkre Mianmarban, Szíriában, Kubában és Venezuelában.

"A demokrácia a szudáni bátor nőkben él, akik szembeszálltak az erőszakkal és az elnyomással, hogy elűzzék a hatalomból a népirtó diktátort" – tette hozzá. A jövő azoké a vezetőké, akik hagyják a népüket szabadságban élni, ahelyett hogy "vaskézzel" fojtogatnák őket – mondta még az amerikai elnök.

Hirdetés
Sport Horn Andrea 2025. január. 01. 20:00

Márton ikrek: Ha az edző eléri a gyerekeknél, hogy higgyenek magukban, az az egész életüket elkíséri

Az egyikük a taekwondo első magyar női világ-, a másikuk olimpiai bajnoka. Egypetéjű ikrekként úgy hasonlítanak egymásra, mint két tojás, ugyanúgy gondolkodnak a világ dolgairól, befejezik egymás mondatait. De míg az egyikük taktikus, és néha kicsit talán túl is gondolja a dolgokat, a másikuk csak megy előre, és elsősorban az erejében bízik. Márton Luanával és Vivianával beszélgettünk.