Felszólították a magas átoltottságú országokat, hogy harmadik oltás helyett inkább a szegényebb országoknak küldjenek vakcinát. A WHO főigazgatója név szerint kérte a Johnson and Johnson gyógyszergyárat, hogy védőoltását a gazdag országok helyett Afrikába szállítsa.
A koronavírus delta variánsa az alacsonyan átoltott területeken fertőz leginkább világszerte – közölték szerdán Genfben az Egészségügyi Világszervezet (WHO) vezetői.
"A delta variáns sok országban üti fel a fejét, még olyanokban is, amelyekben országos szinten magas az átoltottság aránya, azonban valójában azokon a területeken terjed, ahol alacsony az átoltottság és korlátozottan vagy következetlenül tartják be a közegészségügyi és társasági intézkedéseket" – mondta a WHO online sajtótájékoztatóján Maria van Kerkhove, az ENSZ egészségügyi szakosított szervezetének járványügyi szakértője.
A védőoltások egyértelműen megelőzik a delta variáns okozta betegség súlyos formáit és a haláleseteket. Erről már a WHO tudományos főtanácsadója, Szumija Szvaminátán beszélt, aki szerint a jelenleg rendelkezésre álló adatok nem utalnak arra, hogy emlékeztető oltásra lenne szükség.
Bruce Aylward, a WHO tanácsadója ugyanezen a genfi sajtótájékoztatón a magas jövedelmű országokban alkalmazott emlékeztető oltásra utalva kijelentette:
Elegendő védőoltás van a világban, de nem a megfelelő helyre kerülnek nem megfelelő sorrendben.
A szakértő szerint a két adag védőoltásban részesültek emlékeztető oltása előtt világszerte a legsérülékenyebb embereket kellene ellátni két védőoltással, "amitől még nagyon messze vagyunk".
Tedrosz Adhanom Gebrejeszusz, a WHO főigazgatója felszólította az amerikai Johnson and Johnson gyógyszergyárat, hogy az afrikai vakcinahiányra tekintettel függessze fel a Covid–19 elleni védőoltásának gazdag országokba történő szállítását, és inkább Afrikába szállítson. A főigazgató egyben felszólította a svájci Roche gyógyszergyárat is, hogy ossza meg a Covid–19 súlyos formáinak kezelésére használt tocilizumab szer gyártási eljárását és az ahhoz szükséges technológiát, miután a cég korábban figyelmeztetett, hogy a szer rövidesen hiánycikk lesz.
A koronavírus-fertőzöttek száma a múlt héten elérte a 4,4 milliót. Tedrosz figyelmeztetett, hogy a delta variáns miatt a világjárvány előbbre jár, mint a megelőző intézkedések.
"Jelenleg tíz ország használta fel a védőoltások 75 százalékát, az alacsony jövedelmű országok pedig a lakosság 2 százalékát oltották be" – emlékeztetett.
A főigazgató megismételte a WHO álláspontját, hogy a harmadik oltást javasló országoknak inkább azokat az államokat kellene segíteniük, ahol még az egészségügyi dolgozókat és a legnagyobb kockázatnak kitett lakosokat sem oltották be teljesen.
Michel Ryan, a WHO veszélyhelyzeti igazgatója pedig arról beszélt reméli, hogy "a kínai kollégák hajlandóak együttműködni a vírus eredetének pontosabb meghatározásához szükséges tudományos kutatásokban".
Augusztus 13-án a kínai hatóságok elutasították a WHO-nak egy újabb kínai vizsgálattal kapcsolatos felhívását. Peking akkor arra hivatkozott, hogy tudományos, nem pedig politikai megközelítésre van szükség.
Az első koronavírusos megbetegedéseket a közép-kínai Vuhanban azonosították 2019 végén.