Világ hvg.hu 2021. augusztus. 17. 17:12

Gorbacsov szerint az amerikaiak afganisztáni beavatkozása eleve kudarcra volt ítélve

A volt szovjet elnök szerint meg kell tanulni a leckét.

Tálib hatalomátvétel Afganisztánban
Friss cikkek a témában

A NATO-nak és az Egyesült Államoknak korábban be kellett volna ismernie, hogy megbukott – mondta Mihail Gorbacsov volt szovjet elnök a tálibok afganisztáni hatalomátvételéről az orosz RIA hírügynökségnek a Reuters beszámolója szerint. Hozzátette: fontos megtanulni a leckét, és a jövőben nem elkövetni hasonló hibákat.

A 90 éves politikus szerint az amerikai beavatkozás az elejétől fogva kudarcra volt ítélve, még akkor is, ha Oroszország kezdetben támogatta. Gorbacsov úgy fogalmazott: a projekt alapját az eltúlzott fenyegetés és rosszul meghatározott geopoitikai ideák jelentették, amelyhez hozzáadódtak az irreális próbálkozások egy sok törzsből összeálló társadalom demokratizálására.

Gorbacsov vezette a Szovjetuniót, amikor a szovjet csapatok 1989-ben egy évtizednyi háborúzás után kivonultak Afganisztánból. Eredetileg azért szállták meg az ázsiai országot, hogy támogassák az afgán kommunista kormányt a muszlim gerillaharcosok elleni küzdelemben.

Az afgán hatóságok a csapatok nagy részének kivonulása után még három évig irányították az országot. Azt viszont már nem élték túl, hogy elvesztették a szovjet támogatást a Szovjetunió 1992-es összeomlása után.

Afganisztánban most mindössze hetek alatt dőlt össze az a rendszer, amely az amerikai és a szövetséges csapatok támogatásával alakult ki az elmúlt húsz évben a csapatok kivonása után.

Kik a hírhedt tálibok, akiknek a visszatérésétől retteg a világ?

Öt év uralkodás, majd húsz év amerikai fölény után újra a tálibok vezethetik Afganisztánt. A rendkívül jól szervezett és nagy büdzséből gazdálkodó radikális iszlamista csoport rengeteg áldozat árán vészelte át a megszállást. De kik ők, honnan jöttek és mit akarnak?

Hirdetés
hvg360 Tiszóczi Roland 2024. november. 30. 07:00

Európának a katonai kiadások duplája sem lenne elég, ha az USA nélkül kellene védenie Ukrajnát

Donald Trump úgy vélekedhet, hogy legyen most tűzszünet a jelenlegi ukrajnai frontvonalon, Európa pedig oldja meg önerőből a térség biztonságának későbbi fenntartását. Ennek oka részben az, hogy az Egyesült Államoktól a közel-keleti és a csendes-óceáni térség növekvő feszültségei is igénylik az erőforrásokat. Kérdés, mennyi pénz és főként mennyi idő kell az európai hadiipar felfuttatására. Ami Magyarországot illeti, a honvédségi beszerzéseket intéző állami cég elleni kibertámadásban kiszivárgott dokumentumok szerint a jövőben feltehetően annyit sem költ majd védelemre, mint amennyit a NATO-ban vállalt.