A kormány szerint ellenőrizhetetlenné válna a helyzet, ha mindenkinek menedéket adnának, aki segítette a holland hadsereget.
A holland ügyvivő kormány nem tervez menedéket nyújtani az Afganisztánban állomásozó holland katonai csapatokat segítő minden afgánnnak, arra hivatkozva, hogy ez a menedékkérelmek „ellenőrizhetetlen növekedéséhez” vezetne – írta csütörtökön a Dutchnews. A kormány kizárólag a helyszíni tolmácsokat és családtagjaikat engedné be az országba.
A holland honvédelmi minisztérium szerint a múlt héttel bezárólag 440 menedékkérelmet nyújtottak be olyan afgán állampolgárok, akik elmondásuk szerint tolmácsként dolgoztak a holland csapatokkal. Egyre több a hamis kérelem ezek között a minisztérium szerint, de a csalással próbálkozók arányáról nem szól az MTI híre. Eddig összesen 126 menedékkérő kérelmét hagyták jóvá, közülük 108 tolmács már Hollandiában tartózkodik családjával együtt.
Hollandia egyike volt annak a hat uniós országnak, amelyik azt kérte az Európai Bizottságtól augusztus elején, hogy a tálibok előrenyomulása ellenére se állítsák le a visszautasított menedékkérők visszatoloncolását Afganisztánba. Miután kedden kiszivárgott az erről szóló levél, a német és a holland kormány visszakozott. Utóbbi úgy döntött, hat hónapig felfüggesztik a kitoloncolásokat.
Afganisztánban sebesen romlik a biztonsági helyzet azóta, hogy májusban megkezdődött a külföldi haderő kivonása. A tálibok azóta óriási területeket vontak ellenőrzésük alá, és már a fővárost, Kabult fenyegetik. Csütörtökön elfoglalták a Kabultól 150 kilométerre délnyugatra fekvő Gazni városát. Ez már a tizedik tartományi székhely, amely a radikálisok kezére került egy hét alatt.