A plenáris vita alapján csütörtökön születhet javaslat, a képviselők a Bizottság és a Tanács álláspontját is meg fogják hallgatni.
A melegellenes kitételeket tartalmazó törvény diszkriminatív hatásairól, valamint Magyarország és Lengyelország jogállami deficitjeiről fognak vitázni az Európai Parlament képviselői szerdán, derül ki az EP hétfői közleményéből.
A plenáris ülésen a képviselők meg fogják vizsgálni, hol sérti a melegellenes törvénycsomag az EU-s jogot, és milyen lépéseket lehet tenni a gyermekjogok és az LMBTQ közösség védelme érdekében. Az erről szóló javaslatot csütörtökön fogadhatják el.
Az EP emellett meg fogja hallgatni az Európai Bizottságot és az Európai Tanácsot is: előbbi június 22-én tartott ülést a magyar és lengyel jogállami problémákról és a hetes cikkely szerinti eljárás felgyorsításáról, ennek részletei azonban még nem kerültek nyilvánosságra. A képviselők a homofóbtörvénnyel kapcsolatban többek között az alábbi kérdésekre várnak választ a Bizottságtól:
- Sérti-e a homofóbtörvény az Európai Unió Alapjogi Chartáját?
- Milyen jogi lépéseket fontolgat a Bizottság, amennyiben sérti a homofóbtörvény az EU-jogot?
- Összefüggésben van-e az LMBTQ közösséggel szembeni jogsértés az alapvető jogállami deficitekkel Magyarországon?
Didier Reynders jogérvényesülési EU-biztos még júniusban úgy fogalmazott, hogy amennyiben hatályba lép, bíróságra viszik Magyarországot a melegellenes törvénycsomag miatt. Reynders ráerősített Ursula Von der Leyen kijelentésére, aki szégyenletesnek nevezte a törvénycsomagot, és kötelezettségszegési eljárást emlegetett az ügyben.
A magyar kormány június 15-én fogadta el azt a törvénycsomagot, amely a pedofilellenes intézkedések mellett alapjaiban sérti az LMBTQ közösség és a gyermekek jogait azzal, hogy elrejti a "másság" témáját a kiskorúak elől. A homofóbtörvényről bővebben olvashat cikksorozatunkban.
Így mossa össze a kormány a pedofíliát a homoszexualitással
Kövesse a cikksorozatot a hvg.hu-n!