Világ MTI / hvg.hu 2021. június. 05. 18:11

Vérfürdő Burkina Fasóban, terror borítja el a Száhel-övezetet

Több mint száz civilt gyilkoltak meg fegyveresek szombatra virradóra Burkina Fasóban - közölték biztonsági és helyi civil források.

A dzshidista felkelés 2015-ös kezdete óta nem volt ekkora vérfürdő az országban. Az eset a Nigériával határos északi Yagha tartomány Solhan nevű helységében történt. Az áldozatok között - akiknek számát egyelőre csak hozzávetőlegesen tudják - vegyesen vannak nők és férfiak. A támadás eredetileg egy paramilitáris egység ellen irányult, de utána civil házakba is betörtek a fegyveresek.

A kormány terroristáknak nevezte a támadókat, akik házakat égettek fel, és a piacot is lángba borították. Egy illetékes elmondta, hogy a helyszínt biztosították. A mészárlás áldozatai emlékére háromnapos gyászt rendeltek el. Egyelőre senki sem jelentkezett elkövetőként.

Solhan több hasonló akció célpontja volt az elmúlt időszakban. Péntek este a szintén a régióban található Tadaryatban legalább 14 emberrel végeztek. Egy héttel korábban két támadást hajtottak végre ugyancsak a környéken, amelyben négyen haltak meg.

AFP/Souleymane Ag Anara
A Száhel-övezetben az év eleje óta jelentősen megnőtt az al-Káida nemzetközi terrorhálózathoz vagy az Iszlám Állam nevű terrorszervezethez köthető dzsihádista csoportok támadásainak száma, annak ellenére, hogy több mint ötezer francia katona tartózkodik a térségben. Különösen Maliban, Nigerben és Burkina Fasóban fokozódott az erőszak, amelynek legfőbb elszenvedői civilek.

A Maliban nemrég elkövetett puccs miatt azonban a franciák távozással fenyegetőznek, és a Marokkóval kapcsolatos nézeteltérések miatt Spanyolország is a biztonsági együttműködés felfüggesztését tervezi az USA-val a térségben. A Száhel-övezetben egyre erősebbek a dzsihádista csoportok, ráadásul a térségen haladnak át az Európába irányuló menekült-útvonalak, továbbá jelentős a fegyver- és a kábítószercsempészet.

A Burkina Fasó-i hadsereg május 5-én katonai műveletbe kezdett az északi és a száheli térségben, de egyelőre nem sikerült megfékezni az erőszakot, amelyben több mint 1400-an vesztették életüket és legalább egymillióan váltak földönfutóvá az elmúlt években. Eközben mintegy 20 ezren érkeztek Maliból az országba a dzsihádisták elől menekülve.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.