Világ MTI 2021. április. 16. 21:01

WHO: Új vírusmutáció jelent meg Indiában, a fertőzések száma azóta nő

Jelenleg a koronavírus fertőzőbb variánsainak gyors terjedése okozza az egyik legnagyobb gondot a szervezet szerint.

Koronavírus-járvány
Friss cikkek a témában

A koronavírus-világjárvány eddig nem látott csúcs felé közelít a fertőzöttek számát tekintve – figyelmeztetett Tedrosz Adhanom Gebrejeszusz, az Egészségügyi Világszervezet (WHO) főigazgatója. Ahogy a pénteki sajtótájékoztatón fogalmazott:

A heti esetszám csaknem kétszeresére nőtt az elmúlt két hónapban, ami azt jelenti, hogy a fertőzöttek számát tekintve a legnagyobb szinthez közelítünk, amelyet eddig láttunk a világjárvány során.

A WHO főigazgatója szerint ennek számos oka van. Az első ezek közül a koronavírus fertőzőbb variánsainak gyors terjedése. a második, amit említett, hogy túl korán oldottak fel a vírus terjedését fékezni hivatott korlátozásokat. A sajtótájékoztatón szó esett továbbá arról is, hogy

a WHO „látókörébe került” a vírus egy újabb, Indiában azonosított variánsa.

Az indiai variánsról egyelőre nem tudni, hogy kapcsolatban áll-e a fertőzöttek számának gyors növekedésével a dél-ázsiai országban. A vírustörzset 2020 végén fedezték fel két indiai államban, és az esetek száma azóta nő – mondta Maria Van Kerkhove, a WHO Covid-19-cel foglalkozó technikai csoportjának vezetője. Hozzátette: a mutációk mutatnak hasonló vonásokat az eddigiekkel, fertőzőbbek lehetnek és egyes esetekben kevésbé hatékonyak velük szemben a védőoltások. Van Kerkhove szerint szorosan együttműködnek Indiával. Egyúttal hangsúlyozta:

A vakcinák továbbra is hatásosak az aggasztó variánsokkal, és különösen a súlyos tünetekkel szemben, ezt pedig fontos leszögezni.

Indiában két-három koronavírus-beteg osztozik egyetlen ágyon

Az ország maximális kapacitáson állít elő oxigént két napja, mégis behozatalra szorul.

Hirdetés
hvg360 Tiszóczi Roland 2024. november. 30. 07:00

Európának a katonai kiadások duplája sem lenne elég, ha az USA nélkül kellene védenie Ukrajnát

Donald Trump úgy vélekedhet, hogy legyen most tűzszünet a jelenlegi ukrajnai frontvonalon, Európa pedig oldja meg önerőből a térség biztonságának későbbi fenntartását. Ennek oka részben az, hogy az Egyesült Államoktól a közel-keleti és a csendes-óceáni térség növekvő feszültségei is igénylik az erőforrásokat. Kérdés, mennyi pénz és főként mennyi idő kell az európai hadiipar felfuttatására. Ami Magyarországot illeti, a honvédségi beszerzéseket intéző állami cég elleni kibertámadásban kiszivárgott dokumentumok szerint a jövőben feltehetően annyit sem költ majd védelemre, mint amennyit a NATO-ban vállalt.