Heteket csúszhat az oltási program befejezése az országban a döntés miatt.
Nem oltanak többet az AstraZeneca koronavírus elleni vakcinájával Dániában. Az illetékesek azért döntöttek így, mert az oltóanyagot vérrögképződéses esetekkel, emiatt bekövetkezett halálozásokkal hozták összefüggésbe – adta hírül dán Jyllands-Posten névtelen forrásokra hivatkozva. Az értesülést azóta sajtótájékoztatón is megerősítették.
Az országban még március 11-én hagytak fel ideiglenesen a vakcina használatával, miután megjelentek az első hírek a trombózisos esetekről.
A Berlingske Tidende napilap szerint amiatt, hogy a svéd gyógyszercég és az Oxfordi Egyetem közös fejlesztésű vakcináját kiveszik az oltási programból, hetekkel később, csak augusztus közepére fejeződhet be a felnőtt lakosság beoltása
A hírről ugyancsak beszámoló Reuters emlékeztetett: az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) a múlt héten arra a következtetésre jutott, hogy lehet összefüggés az oltóanyag és a ritka trombózisos esetek között. A szervezet igazgatója azonban hangsúlyozta: ha valakinek AstraZeneca-oltást ajánlanak, el kell fogadnia, ugyanis sokkal nagyobb esélye van annak, hogy a koronavírus-fertőzés miatt hal meg, mint annak, hogy a vakcina mellékhatásaként veszti életét.
Az EMA a tagállamokra bízta, hogy a kockázatok felmérése után hogyan döntenek az oltóanyag használatáról. A magyar álláspont az, hogy a vakcina hatásos és biztonságos, a beadásával járó rizikó sokkal kisebb, mint az esetleges koronavírus-fertőzésé.
Az 5,8 millió lakosú Dániában mostanáig közel egymillióan kapták meg legalább az első védőoltást. 77 százalékuknak a Pfizer és a BioNTech közös fejlesztésű vakcináját, 7,8 százalékuknak a Modernáét, 15,3 százalékuknak pedig az AstraZenecáét adták be.