Világ hvg.hu 2021. január. 04. 11:22

Az oxfordi vakcinával is elkezdtek oltani az Egyesült Királyságban

Az EU-ban nem engedélyezett oltóanyag első adagját egy 82 éves vesebeteg kapta meg.

Koronavírus-járvány
Friss cikkek a témában

Az Oxfordi Egyetem és az AstraZeneca által fejlesztett koronavírus-védőoltást is elkezdik beadni az embereknek az Egyesült Királyságban. Az első oltást a 82 éves Brian Pinkernek adták be, aki évek óta dialízisre jár.

A vakcinából már 530 ezer ampullányit szállítottak le, a brit egészségügyi szolgálat pedig öt területen – Oxfordban, Londonban, Sussexben, Lancashire-ben és Warwickshire-ben – kezdi meg vele az oltást – írja a BBC. Jelentős mennyiséget szállítanak az ország idősotthonaiba is.

Matt Hancock egészségügyi miniszter a hétfői napot kulcsfontosságúnak nevezte a járvány elleni küzdelemben. A kormány korábban bejelentette, hogy százmillió ampullát rendelt, ami ötvenmillió ember beoltására lesz elég. Az Európai Unióban még nem engedélyezett vakcina használatát 2020 legvégén hagyták jóvá a brit hatóságok.

Bár a kutatások szerint ez a vakcina a legkevésbé hatásos (62 és 90 százalék közé mérték a Moderna és a Pfizer 95, illetve az orosz Szputnyik V 92 százalékához képest), van két komoly előnye: egy hűtőben is tárolható a vakcina, tehát szállítani is sokkal könnyebb, mint például a –70 fokot igénylő Pfizer-BioNTech-félét, illetve az előállítása is a legolcsóbb.

Az országban december eleje óta folyik az oltás, eddig csak az EU-ban is engedélyezett Pfizer és a BioNTech vakcináját használták.

Ahogy a BBC újságírója is fogalmazott, az ország jelenleg versenyt fut az idővel: náluk diagnosztizálták először a koronavírus fertőzőbb mutációját, ami mostanra 37 országban van jelen.

Hirdetés
Élet+Stílus hvg.hu 2024. november. 30. 10:00

„Elájult, és akkor jött rá, hogy valami nem stimmel” – Kösz, jól: kiégés és stressz a magyar munkahelyeken

<strong>Milyen személyiségjegyek jellemzik a munkamániásokat, és mi lehet az oka, hogy Magyarországon a civil szférában dolgozik a legtöbb munkafüggő</strong>? Mennyire az egyén, és mennyire a munkáltató felelőssége, ha a munkamánia eluralkodik, és függőséggé, kiégéssé válik? <strong>Mi a közös Karácsony Gergelyben és Donald Trumpban?</strong> A Kösz, jól vendége volt Kun Bernadette pszichológus és Merész István, az Allianz-Trade vezetője.