Sikerült elbontani a másfél évvel ezelőtti tűzvészben deformálódott állványzatot, így elkezdődhet az épületstabilizációs munka utolsó fázisa.
Másfél évvel az után, hogy kigyulladt a párizsi Notre-Dame székesegyház, hivatalosan is kimondták: sikerült elhárítani az omlásveszélyt. A tűzvészben leomlott huszártorony körüli deformálódott állványzatot mostanra sikerült ugyanis elbontani.
A torony felújítás alatt állt, amikor 2019. április 15-én az állványzaton tűz ütött ki. Az állványzat nem omlott össze, de megrongálódott a tűzvész okozta hőben. A deformálódott és a tűzben egymásra olvadt fémhengerekből álló építmény elbontása volt az előfeltétele annak, hogy a tényleges felújítás megkezdődhessen. A bontási munkák június 8-án kezdődtek.
A 40 ezer elemből álló, 200 tonna összsúlyú és felerészt 40 méter feletti magasságban lévő állványzat elbontásának a munkálatai lassan haladtak, mert egyszerre csak négy alpinista dolgozhatott a megrongálódott állványzaton és erősebb szélben szüneteltetni kellett a bontást. A munkát egy 80 méter magas toronydaru segítségével végezték.
A bontás befejeztével elhárult a fenyegetés, amelyet az állványzat jelentett a katedrálisra, így már megkezdhetjük az épületstabilizációs munkák utolsó fázisát
– mondta Jean-Louis Georgelin, a Notre-Dame újjáépítéséért felelős kormánybiztos kedden a helyszínen.