Világ MTI 2020. április. 08. 14:19

Ötödik napja oltják az erdőtüzet a csernobili tiltott zónában

A hatóságok szerint nem emelkedett meg a környéken a sugárzás szintje.

Szerdán már ötödik napja dolgoztak a tűzoltók a csernobili tiltott övezetben szombaton kitört erdőtűz oltásán. Az ukrán katasztrófavédelmi szolgálat közlése szerint a helyenkénti tűzfészkek kaptak újra lángra, főként lehullott falevelek és fű égett.

A hatóság arról nem adott hírt, hogy szerdán mekkora területet érintett a tűz, arról számolt be csupán, hogy a térségben egy település mellett sikerült kora reggelre 4 hektáron teljesen eloltaniuk a lángokat.

A tűz múlt szombaton csapott fel először a lakatlan Volodimirivka település közelében a Kotovszkij erdőgazdaságban, ahol nagyjából 100 hektárnyi területre terjedt szét. Később kisebb kiterjedésű tüzeket jeleztek a tiltott zónában lévő erdőség más részeiből is. 

Az oltási munkálatokba eddig összesen 274 szakembert vontak be 74 technikai eszközzel, köztük három AN-32 típusú tűzoltó repülőgéppel és három helikopterrel.

A katasztrófavédelem közlése szerint a fővárosban, Kijevben, valamint Kijev megyében a radioaktív sugárzás szintje változatlanul a megengedett határértéken belül van, és a csernobili atomerőmű térségében és a tiltott zónában sem változtak meg az értékek.

Korábbi közlések szerint Volodimirivkánál a tűz kitörése után közvetlenül a tűzfészekben mértek átmenetileg megemelkedett sugárszintet. Az UNIAN ukrán hírügynökség a Science alert című tudományos hírportált idézve azt írta: ezt az okozta, hogy a tűz olyan sugárzó vegyületeket szabadított ki az égő fákból, illetve az alattuk lévő talajból, amelyek még az 1986-ban történt atomerőmű-balesetkor kerültek beléjük.

Hirdetés
hvg360 Tornyos Kata 2025. január. 07. 12:00

Vészesen terjednek a légúti fertőzések, de honnan tudjuk, hogy coviddal, influenzával vagy megfázással van-e dolgunk?

A téli időszak minden évben egyet jelent az influenzaszezonnal, és ez idén sincs másként. Magyarországon fokozódik a járványhelyzet, szinte mindenki talál a környezetében olyan embert, aki lázra vagy köhögésre panaszkodik, de még nem késő beadatni az influenza elleni védőoltást a HVG által megkérdezett szakértők szerint. Mi a különbség tünet és tünet között, és melyik légúti megbetegedés lehet igazán veszélyes? Erről is beszélt Várdi Katalin pulmonológus és Kemenesi Gábor virológus.