Részleges boltzár bevezetésével, a csoportos összejövetelek betiltásával próbálják fékezni a koronavírus-járványt a szomszédos országok.
Harminc napig az ország egész területén betiltanak minden nyilvános rendezvényt Horvátországban, éjféltől pedig nyitvatartási tilalmat rendelnek el a szolgáltatási tevékenységet nyújtó üzletek és vállalkozások, a mozik, az uszodák, a múzeumok, az éjszakai szórakozóhelyek, a könyvtárak és a színházak számára. Ugyanez vonatkozik a masszázsszalonokra, az edzőtermekre, a fodrászüzletekre és kozmetikai szalonokra is – jelentette be Drazen Bozinovic horvát belügyminiszter a nemzeti válságstáb szerdai sajtótájékoztatóján.
Részlegesen bezárják a boltokat is. A rendelkezés csak az élelmiszer-üzletekre, a gyógyszertárakra, a gyógyászati segédeszközt forgalmazó üzletekre, a trafikokra, a benzinkutakra, a drogériákra, a háztartási tisztítószert, a vegyi árut és a higiéniai terméket áruló boltokra nem vonatkozik.
Be kell zárniuk az éttermeknek és a kávézóknak is, engedélyezik ugyanakkor az ételek házhozszállítását és az ingyenkonyhák működését.
A belügyminiszter jelezte: azokon a munkahelyeken, ahol ez lehetséges, a munkáltatóknak meg kell oldania a távmunka lehetőségét. El kell halasztaniuk a tárgyalásokat, a hivatalos utazásokat és meg kell tiltaniuk a munkahelyre bejárást azok számára, akiknek valamilyen légúti fertőzésük van.
A horvát kormány 30 milliárd kuna (1395 milliárd forint) gazdaságélénkítő csomagot indít el a koronavírus okozta gazdasági nehézségek ellensúlyozására. A parlament szerdán szavaz ezen intézkedésekről.
Horvátországban eddig 87 koronavírus-fertőzöttet regisztráltak, és már öt beteg épült fel.
Orbán Viktor bejelentése a koronavírusról: itt vannak a gazdaságvédelmi akcióterv első lépései
A vállalkozói terhek csökkentését és hiteltörlesztési moratóriumot rendel el a kormány – erről beszélt Orbán Viktor a második nekifutásra közölt Facebook-videóban.
Szerdán Szlovénia is tovább szigorított a járványt fékezni hivatott intézkedéseken. Ljubljana már korábban felfüggesztett, illetve korlátozott minden nem szükséges tevékenységet: hétfőtől leállították a tömegközlekedést, keddtől a repülőtereket is lezárták. Csütörtöktől pedig betiltják az 5 főnél nagyobb összejöveteleket.
A szlovén parlament szerdán elfogadott egy törvénytervezetet, amely szerint azon alkalmazottaknak, akiket kényszerszabadságra küldenek, a munkáltatóknak ki kell fizetniük a három utolsó havi bérük átlagának 80 százalékát, amelyből az állam 40 százalékot magára vállal. Azoknak, akik számára kötelező karantént rendelnek el, az állam állja a bérüket.
Andrej Sircelj szlovén pénzügyminiszter közölte, hogy intervenciós intézkedések keretében a bankok egy évre felfüggesztik azon vállalkozások hiteltörlesztéseit, amelyeknek a koronavírus-járvány miatt be kell zárniuk. Ez nem vonatkozik a magánszemélyekre, de a helyzettől függően ők is kérhetik a bankkal szembeni kötelezettségeik elhalasztását, amelyet a pénzintézetek nem utasíthatnak el indoklás nélkül.