A menekültek tisztában vannak vele, hogy továbbjutásukról politikusok alkuja dönt, ők mégis nekimennek a kerítésnek és a határfolyónak újra meg újra – tapasztalta az Edirne és az Évrosz folyó környékén, valamint a katonák által körülzárt senki földjén a HVG helyszíni tudósítója.
Miután február 28-án Tayyip Erdogan török államfő bejelentette a határok megnyitását a menekültek előtt, az ankarai belügyminisztérium szerint százezres tömeg torlódott fel a határvidéken. A gyűjtőtábort alig lehet megközelíteni, az újságírókat a tömegtől két kilométerre feltartóztatja a rendőrség, csak a török állami médiát engedik át, a megszűrt hírek azonban egyre brutálisabb görög fellépésről szólnak.
A határ görög oldalán már arról beszélnek, hogy szó nincs brutalitásról, sőt, egy határőr azt mondta, hogy:
nincs itt látnivaló, nincs itt semmi rendkívüli, így van ez már hosszú évtizedek óta.
A határ közelébe az itteni hatóságok sem engedik az újságírókat, arra hivatkoznak, hogy féltik a biztonságukat.
A HVG-nek sikerült beszélni több menekülttel is, egy fiatal szíriai férfi arról számolt be, hogy naponta egyszer kapnak enni, továbbá kapnak egy palack vizet is. Folyó vizet, illemhelyet vagy egészségügyi ellátást hiába keresnénk: nincs.
A menekültek nem bíznak abban, hogy a görögök átengednék őket a határon, elmondásuk szerint minden este szirénákkal ijesztgetnek, könnygázzal támadnak és gumilövedékkel lőnek. Főként a fiatalabb férfiak próbálkoznak azzal, hogy átjussanak a görög oldalra, a 7 fokos Évrosz határfolyót is megpróbálják átúszni, viszont a felbukkanó török embercsempészek ígéreteiben nem bíznak: csak addig tudják őket vinni, amíg bele nem ütköznek a görög határőrökbe.
További részletek a csütörtökön megjelenő HVG-ben.