2020. január. 05. 10:39 MTI Utolsó frissítés: 2020. január. 05. 10:39 Világ

Josep Borrell: a közel-keleti feszültség fokozatos csökkentésére van szükség

Kész közvetítő szerepet vállalni az Egyesült Államok és Irán közötti konfliktusban Josep Borrell, az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője.

Az uniós diplomácia irányítója a Twitter közösségi oldalon számolt be   Mohamad Dzsavád Zaríf iráni külügyminiszterrel történő megbeszéléséről. Hangsúlyozta, hogy visszafogottságra van szükség, és arra, hogy elkerüljenek az újabb, a feszültséget tovább fokozó cselekményt. Borell tárgyalásán hangsúlyozta az Iránnal 2015-ben Bécsben kötött atomalku jelentőségét, amely továbbra is létfontosságú a világ biztonsága szempontjából. Hangoztatta, hogy a kész közvetítő szerepet vállalni az Egyesült Államok és Irán közötti konfliktusban.
Irán és a világ vezető hatalmai 2015-ben, több mint 10 évig tartó tárgyalásokat követően állapodtak meg az iszlám köztársaság
atomprogramjáról, amelynek értelmében Teherán korlátozta nukleáris tevékenységét, cserébe pedig a nemzetközi közösség feloldotta az Iránt sújtó szankciók nagy részét. Donald Trump amerikai elnök viszont 2018-ban kilépett a megállapodásból, és visszaállította a
szankciókat. Teherán közölte, hogy emiatt fokozatosan csökkenteni fogja a megállapodásban vállalt kötelezettségeinek végrehajtását.

Az uniós diplomácia irányítója a Twitter közösségi oldalon számolt be  Mohamad Dzsavád Zaríf iráni külügyminiszterrel történő megbeszéléséről. Hangsúlyozta, hogy visszafogottságra van szükség, és arra, hogy elkerüljenek az újabb, a feszültséget tovább fokozó cselekményt. Borell tárgyalásán hangsúlyozta az Iránnal 2015-ben Bécsben kötött atomalku jelentőségét, amely továbbra is létfontosságú a világ biztonsága szempontjából. Hangoztatta, hogy a kész közvetítő szerepet vállalni az Egyesült Államok és Irán közötti konfliktusban.


Irán és a világ vezető hatalmai 2015-ben, több mint 10 évig tartó tárgyalásokat követően állapodtak meg az iszlám köztársaságatomprogramjáról, amelynek értelmében Teherán korlátozta nukleáris tevékenységét, cserébe pedig a nemzetközi közösség feloldotta az Iránt sújtó szankciók nagy részét. Donald Trump amerikai elnök viszont 2018-ban kilépett a megállapodásból, és visszaállította aszankciókat. Teherán közölte, hogy emiatt fokozatosan csökkenteni fogja a megállapodásban vállalt kötelezettségeinek végrehajtását.

Hirdetés
Címkék