Világ MTI 2019. november. 02. 21:55

Öt jelölt indulhat az államfői tisztségért a vitatott algériai elnökválasztáson

Van ilyen is: az algériai tüntetők a választás elhalasztását kérik a demokrácia érdekében.

Abdel-Azíz Buteflika algériai elnök áprilisban mondott le a széles körű társadalmi elégedetlenség hatására és a hadsereg nyomására. Buteflika két évtizedig vezette az országot. A tüntetések azóta sem csitultak. Az észak-afrikai ország lakossága a teljes politikai elit távozását és a politikai rendszer reformját követeli a választások megtartása előtt. Pénteken újból ezrek vonultak az utcára, hogy hangot adjanak elvárásaiknak.

Az elnökjelöltek között van Abdel-Madzsid Tebbun és Ali Benflisz, akik miniszterelnöki tisztséget töltöttek be Buteflika idején. Indul továbbá Azzeddín Mihubi volt kulturális miniszter, Abdelkader Bengrin turizmusért felelős egykori tárcavezető, illetve Abdelazíz Belajd, a Mosztakbal Mozgalom nevű párt vezetője. Összesen huszonhárman jelezték, hogy indulnának a december 12-i választáson, de többségük nem tudta teljesíteni az aláírásgyűjtési feltételeket - mondta el egy sajtótájékoztatón a választási bizottságot vezető Mohammed Serif. Az elutasítottak fellebbezhetnek - tette hozzá.

Eredetileg július 4-én tartották volna meg az elnökválasztást, de jelöltek híján elhalasztották. Az algériaiak tiltakozása ellenére és Ahmed Gaid Száleh vezérkari főnök nyomására december 12-re újból kiírták a voksolást. Száleh átlátszó és tisztességes választást ígért. Az APS algériai hírügynökség szerint szeptember 15-e, az új időpont bejelentése óta több mint 80 jelölést vontak vissza.

A vezetőképen egy korábbi algériai tüntetés látható.

Hirdetés
hvg360 Serdült Viktória 2025. január. 07. 09:30

Laczó Adrienn, lemondott bíró: Dermesztő hatás nyomja rá a bélyegét az egész bírói szervezetre

„Az ember csak akkor veszi észre, hogy nem kapott levegőt, amikor felbukkan a víz alól” – mondja Laczó Adrienn volt bíró, aki januártól egy ügyvédi irodában dolgozik tovább. A Fővárosi Törvényszék Büntető Kollégiumának egykori tanácselnöke szerint a bírák közül egyre többen érzik, hogy olyan nyomás nehezedik rájuk, ami nem megengedhető. Hogyan nyilvánul meg ez a nyomás, és volt-e bármilyen hatása a bírák kiállásának? Miért volt szerinte mélyen sértő az új OBT-elnök nyilatkozata a „zavaró hangokról”? HVG-portré.