Világ hvg.hu 2019. július. 24. 11:06

Ismét őrizetben a legismertebb orosz ellenzéki

Őrizetbe vették szerdán Moszkvában Alekszej Navalnijt, a legismertebb orosz ellenzéki politikust, aki egy nappal korábban arra szólította fel honfitársait, tüntetésekkel tiltakozzanak az ellen, hogy a helyhatósági választások közeledtével a hatóságok rendre kihúzzák az indulók közül az ellenzéki jelölteket.

A Navalnij által szervezett következő tüntetés szombaton lenne Moszkva belvárosában, ám amint a politikus szerdán kocogni indult, a rendőrök elvitték őt. „Igaza van az embereknek, amikor azt mondják, nem mindig egészséges a sportolás. Letartóztattak, s most egy sportnadrágban vagyok, s úgy nézek ki, mint egy idióta” – közölte Navalnij egy Instagram-videóban. Navalnij legutóbb három hete szabadult egy tíznapos börtön letöltése után, amelyet engedély nélküli demonstráció szervezésének a vádjával róttak ki rá.

Az utóbbi hetekben több tüntetést is tartottak Oroszország nagyvárosaiban, s a legutóbbi moszkvai megmozduláson húszezren vettek részt. A szombati nagygyűlést a polgármesteri hivatal elé tervezték, ám a hatóságok egyelőre nem adtak engedélyt a tüntetésre.

A hatóságok arra hivatkozva zárják ki az ellenzéki jelölteket az indulásból, hogy a támogatóíveken hamis aláírások is szerepelnek. A hivatalos állításokat cáfolandó, többen, akiknek aláírását állítólag meghamisították, a közösségi oldalakon erősítették meg, valóban az ellenzéki indulók jelöltségét támogatták.

A tüntetések és a hatóságok ideges lépései is azt mutatják, Oroszországban továbbra is csökkenőben van Vlagyimir Puyin orosz államfő népszerűsége. Ennek fő oka, hogy a gazdasági nehézségekkel küszködő, szankciókkal sújtott országban romlik az életszínvonal, s az elnök aláírta az oroszok többsége által ellenzett törvényt a nyugdíjkorhatár megemeléséről.

Hirdetés
hvg360 Lenthár Balázs 2025. január. 09. 19:30

Századfordulós bűnügyek – Az országbíró titokzatos halála

Az alig tíz éve egyesült Budapest első szenzációs bűnügye volt Mailáth György országbíró meggyilkolása, hiszen a korabeli magyar állam legfőbb közjogi méltóságainak egyike vált bűncselekmény áldozatává. A minden információmorzsára éhes közérdeklődés komolyan hátráltatta a nyomozói munkát, amit a sajtó is csak nehezített, ugyanis a legvadabb feltételezéseket is tényként tálalta. Századforulós bűntényekről szóló sorozatunk első része.