Az RMDSZ viszont tiltakozik.
A magyar és a román külügyminiszter hétfőn is egyeztetett telefonon az úzvölgyi helyzetről. Teodor Melescanu arról tájékoztatta Szijjártó Pétert, hogy a román miniszterelnök utasítására a román védelmi minisztérium felügyelete alá kerül az úzvölgyi temető, a magyar miniszter ezt tudomásul vette - írta közleményében a Külügyminisztérium.
Szijjártó Péter azt kérte, a két ország honvédelmi minisztériuma mielőbb kezdjen konzultációt a rend helyreállítása érdekében. Közben az RMDSZ elnöke, Kelemen Hunor ellenzi az úzvölgyi katonatemető államosítását, miután
az állami intézmények nem akarták, vagy nem tudták megakadályozni a június 6-ai incidenseket.
Az erdélyi magyarság április végén szembesült azzal, hogy a közeli Dormánfalva önkormányzata önkényesen román parcellát alakított ki és emlékművet állított az úzvölgyi első világháborús magyar sírkertben. Csütörtökön több ezer román megemlékező érkezett a temetőhöz, hogy részt vegyen az emlékmű felszentelésén. Székelyek élőlánccal próbálták megakadályozni ezt, de a románok erőszakkal benyomultak a sírkertbe. Nem sokon múlott, hogy a Hargita megyei Úzvölgyében nem ismétlődtek meg az 1990-es marosvásárhelyi fekete március tragikus eseményei.
Kelemen Hunor azt mondta, az RMDSZ szerint a sírkert eredeti állapotát kell helyreállítani, azt javasolja, a magyar katonatemető mellett, az üres területen állítsanak emléket a román hősöknek.