Világ hvg.hu 2019. június. 03. 15:15

Oroszországot is elérte a nagy reptérátnevezési hullám

Az oroszok szavazással döntöttek több tucat repülőtér átnevezéséről, de a hatóságok azért nagyon figyeltek, hogy a névválasztás összhangban legyen a hivatalos történelemszemlélettel is. A kalinyingrádi légikikötő például a közakarat ellenére sem viselheti Immanuel Kant nevet. A jövőben viszont már nincs Seremetyevo, Vnukovo vagy Domogyedovo repülőtér.

A névváltoztatást Vlagyimir Putyin orosz államfő hagyta jóvá, a legismertebb moszkvai repülőtér, a seremetyevói a jövőben Alekszandr Puskin nevét viseli, míg a domogyedovói repteret a híres orosz tudósról, Mihail Lomonoszovról nevezték el. A vnukovói reptér immár Andrej Tupoljev légikikötő.

A Szovjetunióban, majd az örökébe lépett Oroszországban a korábbi gyakorlat szerint a repülőtérnek helyet adó települések voltak a névadók, most egy tavalyi online közvélemény-kutatás során mintegy negyven légikikötőt neveztek át.  Kalinyingradban – az egykor a Németországhoz tartozó Königsbergben – politikai vita alakult ki: a helyiek azt szerették volna, ha a légikikötőt a város híres szülöttjéről, Immanuel Kant filozófusról nevezték volna el, ám az illetékesek úgy döntöttek, hiába nem élnek már németek a térségben, a választás nem elég hazafias. Így a közakarattal ellentétben a reptér végül a várost átmenetileg elfoglaló Erzsébet cárnőnek állít emléket.

A DW német hírportál beszámolja szerint az űrhajózás alapjait megteremtő orosz tudós, Konsztantyin Ciolkovszkij nevét a kalugai, a szovjet űrprogramot megvalósító Szergej Koroljovét pedig a szamarai reptér viseli majd. Az északi Murmanszk repterét pedig az utolsó cárról, II. Miklósról nevezik el.

 

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.