A 61 éves Ojub Tyityijevet kábítószer birtoklásáért ítélték el, támogatói szerint viszont besározták.
Kábítószer birtoklásáért négy év szabadságvesztésre ítélték hétfőn Ojub Tyityijev emberi jogi aktivistát Csecsenföldön. A Memorial orosz jogvédő szervezet csecsenföldi munkatárságnak támogatói szerint Tyityijevet besározták hatóságok. A büntetést munkatelepen kell eltöltenie.
A 61 éves jogvédőt tavaly januárban vette őrizetbe a rendőrség arra hivatkozva, hogy igazoltatás közben kábítószert talált a kocsijában. A rendőrség állítása szerint Tyityijev autójában 206,9 gramm marihuánát találtak. A jogvédő szerint a drogot tudtán kívül helyezték el nála.
Tyityijev és támogatói szerint azért sározták be, hogy megtorolják tevékenységét Csecsenföldön. Az ítélethirdetés után a jogvédő újságíróknak úgy fogalmazott: a hatóságoknak 5 hónapot vett igénybe a bűnügy, majd 8 hónapot az ítélet kiagyalása.
A Reuters hírügynökség jelentése szerint az ítélethirdetésre a tárgyalótermet Tyityijev barátai és rokonai zsúfolták tele, a jogvédő pedig kalitkájának rácsaira támaszkodva hallgatta, ahogy a bíró több mint kilenc órán át olvasta fel ítéletét.
Az aktivista ügyvédje ezt követően közölte: Tyityijev május 10-től fogva lesz jogosult arra, hogy megtárgyalják feltételes szabadlábra helyezését.
A munkatelep Oroszországban egy, a külvilágtól elzárt javítóintézmény, amelyben gondatlanságból elkövetett bűncselekmények és a büntetlen előéletűeket küldik. Ezek a telepek egyfajta közösségek, amelyeket gyengén őriznek a hatóságok, szabadon lehet bennük mozogni, és a fogvatartottak sok esetben büntetésük időtartamának letöltése előtt szabadulhatnak. Az elítéltek családjukat is magukkal vihetik e táborokba, mivel közintézményekkel is el vannak látva. Gyakran erdős területeken, fakitermelő cégek közelében találhatóak ezek a büntetés-végrehajtási közösségek.
Tyityijev a Memorial korábbi vezetőjének, Natalja Esztyemirovának a meggyilkolása óta állt a csecsenföldi szervezet élén. Esztyemirovát ismeretlenek rabolták el 2009. július 15-én Groznijban a ház előtt, ahol lakott, s ugyanazon a napon megtalálták a holttestét Ingusföldön. Az aktivistát agyonlőtték. Esztyemirova, akinek meggyilkolása az orosz és a nemzetközi közvéleményt egyaránt sokkolta, egyebek mellett a csecsen hatóságok túlkapásaival foglalkozott.
A Novaja Gazeta című ellenzéki orosz lap szerint Ojub Tyityijevet korábban többször is megfenyegették munkája miatt. A Memorial szerint tagjaik gyakran válnak letartóztatás, házkutatás vagy agresszió áldozatává, különösen Csecsenföldön.
A legrégebbi orosz emberi jogi szervezet, az 1989-ben alapított Memorial sok éve az orosz hatóságok állandó nyomásának van kitéve. A szervezetet 2016-ban "külföldi ügynöknek", azaz külföldi pénzügyi támogatásban részesülő, politikai tevékenységet végző szervezetnek minősítették.