Christchurchben a támadók a pénteki ima idején nyitottak tüzet két mecsetben. Négy embert már őrizetbe vettek, de lehetnek még társaik. A halálos áldozatok mellett még legalább 40-en megsebesültek. Közben egy másik város vasútállomásán bombákkal teli, elhagyott táskákat találtak a rendőrök, a szerkezeteket hatástalanították.
Két mecsetnél összesen legalább 49 ember vesztette életét, és további mintegy 20 megsérült, amikor fegyveresek nyitottak tüzet az új-zélandi Christchurchben. A sérültek számát később pontosították, akkor már 39-ről, egyes források pedig 40-ről írtak. Az első hírügynökségi jelentések szerint a szemtanúk az állították, egy katonai egyenruhába öltözött férfi belépett az egyik mecsetbe, majd több tucat lövést lehetett hallani, ezután embereket lehetett látni, amint kiszaladnak az utcára. Mások fekete ruhás tettesről beszéltek a BBC szerint. Ők azt látták, a gyilkos a férfiak imahelye felé tartott, ott kezdett el lövöldözni. Az új-zélandi rádió szerint a merénylet pillanatában mintegy 300 ember tartózkodott az imahelyen. Kiderült, hogy egy bangladesi krikettcsapat is a helyszínre tartott, de még nem szálltak le a buszról, így közülük senkinek sem esett baja. Nem sokkal ezután egy másik - viszonylag közel, néhány kilométerre lévő - christchurch-i mecsetben történt lövöldözésről is hírt adtak.
JUST IN: 40 people have been killed and at least 20 others injured in Friday's mosque attacks in Christchurch, Prime Minister Jacina Ardern has confirmed https://t.co/EzUNGVO474 pic.twitter.com/cAy1QPWvQd
— CNN Breaking News (@cnnbrk) 2019. március 15.
A várost azonnal zárlat alá vette a rendőrség, felszólították a lakosságot, hogy maradjon zárt helyen. Hamarosan bejelentették, hogy négy gyanúsítottat (három férfit és egy nőt) letartóztattak, városszerte több autóban pedig robbanószerkezeteket találtak, ezeket hatástalanították. Az egyik tettesről kiderült, hogy ausztrál, így az ottani hatóságokat is bevonták az ügy felderítésébe. Ausztrália kormányfője később azt nyilatkozta: ez egy szélsőjobboldali támadás volt. Az egyik őrizetbe vett embert később elengedték. Ugyan volt nála fegyver, és a helyszínen tartózkodott a támadás idején, de a rendőrség szerint nem volt köze az akcióhoz.
Egy másik elkövetőről azonnal kiderült: élőben közvetítette a Facebookon a támadást. A rendőrség ezért azonnal felszólította a felhasználókat, hogy ne osszák meg a felvételeket. Az Otago Daily Times sem tette ezt meg, írásából kiderül azonban, hogy egy 17 perces közvetítésről van szó, amelyből kiderül: a támadók több fegyvert vitt magával az autójában (azokon a híradások szerint muszlimok elleni támadásokban részt vett emberek nevei voltak olvashatók), majd kiszállt a mecsetnél, és már az ajtóban gyilkolni kezdett. Többször újra is töltötte a fegyverét. Kitervelt akció volt, amelyről ő maga is posztolt a Facebookon, nem is titkolva kilétét. Az épület elhagyása után az utcán is tüzet nyitott, noha konkrét célpontja mintha nem lett volna. Ezt követően nagy sebességgel hajtott el a helyszínről, de a rendőrök nem sokkal később elfogták:
Jacinda Arden új-zélandi kormányfő szerint ez az ország történelmének egyik legsötétebb napja. Egyben azt hangsúlyozta: az áldozatok, érintettek közül sokan bevándorlők, de Új-Zéland az ő hazájuk, "Ők mi vagyunk":
What has happened in Christchurch is an extraordinary act of unprecedented violence. It has no place in New Zealand. Many of those affected will be members of our migrant communities – New Zealand is their home – they are us.
— Jacinda Ardern (@jacindaardern) March 15, 2019
Mindeközben Új-Zéland másik részén, Auckland városában bombákkal teli, elhagyott hátizsákokat találtak a rendőrök a Britomart vasútállomás közelében. Két táskáról van szó, a bennük talált szerkezeteket a hatóság hatástalanította. Azt nem tudni, hogy az esetnek köze lehet-e a Christchurchben történt lövöldözéshez.
A történtek után Áder János köztársasági elnök részvéttáviratot küldött Új-Zéland főkormányzójának. "Magyarország népe nevében és a magam részéről is ezúton szeretnék őszinte részvétet nyilvánítani az áldozatok családtagjainak és barátainak, Új-Zéland valamennyi polgárának" - írta az államfő. Hozzátette: e nehéz órákban mindnyájan együtt érzünk azokkal, akik az értelmetlen terrortámadásban elveszített szeretteiket gyászolják. Lélekben ott vagyunk velük, és osztozunk fájdalmukban, a merénylet sérültjeinek pedig mielőbbi és teljes felgyógyulást kívánunk - írta Áder János részvéttáviratában.
Ausztráliában azóta félárbócra eresztették a zászlókat:
Out of respect and in condolence for all those killed in the terrorist attack in New Zealand, I have asked for flags to be flown at half-mast. pic.twitter.com/0qgIrmdgoH
— Scott Morrison (@ScottMorrisonMP) 2019. március 15.
Az egyik támadóról, Brenton Tarrantról azóta kiderült: két éve tervezte már a mészárlást, és a norvég tömeggyilkos tette adta a fő inspirációt.