Világ MTI 2019. január. 31. 21:21

A buchenwaldi koncentrációs tábor területére költözne a sültkolbász-múzeum

A tábor külső létesítményeként használták korábban a területet, ami most egy magánbefektető tulajdonában van, de többen kiakadtak a terv miatt.

Új otthont kap a német sültkolbásznak szentelt türingiai múzeum, a Bratwurstmuseum, azon a területen tervezik az új intézményt, amelyet egykoron a nácik a kelet-németországi buchenwaldi koncentrációs tábor külső létesítményeként használtak. A múzeum honlapján közzétett elképzelés viszont megrökönyödést váltott ki Németországban.

A jelenleg Holzhausenben működő kolbászmúzeum egy Mülhausenben lévő ingatlanra költözik, amelynek hatalmas épülete a második világháborúban a közeli buchenwaldi koncentrációs tábor része volt - erősítette meg a dpa német hírügynökségnek Anke Pfannstiel, a mülhauseni önkormányzat szóvivője.

A Buchenwaldi Emlékmű szóvivője, Rikola-Gunnar Lüttgenau visszafogottan nyilatkozott a német hírügynökségnek. "Nem akarom határozottan kizárni, hogy ez lehetséges, de kíváncsi vagyok, milyen javaslatot tettek le a helyszín tervezett felhasználásra, és az emlékezés megfelelő formájának megtalására" - hangoztatta. 

A kérdéses terület 2008 óta egy magánbefektető tulajdonában van, aki a szövetségi kormánytól vásárolta meg a földeket. A helyi önkormányzat csütörtök este fogja megvitatni az ügyet.

A buchenwaldi koncentrációs tábor a náci Németország által 1937 júliusától 1945 márciusáig működtetett koncentrációs tábor volt. Buchenwaldba és külső táboraiba mintegy 240 000 embert hurcoltak Európa minden országából, a legtöbbet Magyarországról és Lengyalországból. 43 ezren meghaltak a fogságban. A tábor lakói, zsidók, politikai foglyok és hadifoglyok kényszermunkásként dolgoztak a közeli német hadiüzemekben.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.