2018. november. 02. 12:15 MTI Utolsó frissítés: 2018. november. 02. 12:11 Világ

Az elítélt maga kérte, hogy inkább villamosszékben végezzék ki

A méreginjekció szerinte hosszabb szenvedéssel járt volna.

Tennessee államban - amely az Egyesült Államok egyik déli tagállama - villamosszékben végeztek ki egy kétszeres gyilkost helyi idő szerint csütörtökön este. A 63 éves elítélt, Edmund Zagorski ügyvédjei útján maga kérte, hogy méreginjekció helyett villamosszékbe ültessék.

Zagorskit 1984-ben ítélték halálra, mert két embert lelőtt, majd elvágta a nyakukat is egy kábítószerrel kapcsolatos bűncselekményben. Harmincnégy évet töltött a siralomházban, és az idén októberben kellett volna kivégezni méreginjekcióval. Az utolsó pillanatban azonban kérelmezte, hogy villamosszékben hajtsák végre az ítéletet. 

"Méreginjekcióval az élet utolsó 10-18 perce abszolút horror" - írták ügyvédjei a kérvényben, hozzátéve, hogy az áramütéstől az elítélt "elviselhetetlen fájdalmat érez, de csak 15-30 másodpercig". 

Tennessee állam hatóságai lehetővé teszik, hogy azok az elítéltek, akikre még 1999 előtt szabtak ki halálbüntetést, választhassanak a kivégzés két módja között. Bill Haslam, Tennessee kormányzója beleegyezett Zagorski kérésébe, és októberben felhatalmazta a börtönparancsnokságot, hogy készítse elő a villamosszéket, amelyet 2007-ben alkalmaztak utoljára. 

Tennessee egyike annak a kilenc amerikai tagállamnak, ahol változatlanul hajtanak végre kivégzést villamosszékkel. 2000 óta azonban az egész országban végrehajtott mintegy 900 kivégzés közül csak 14 alkalommal vették igénybe ezt a módszert. 

Egy, még 2015-ben készült felmérés szerint az amerikaiak 54 százaléka úgy ítélte meg, hogy ez a kivégzési módszer "kegyetlen és szokatlan". Az Egyesült Államokban a halálbüntetéseket leggyakrabban méreginjekcióval hajtják végre.

Hirdetés
hvg360 Lőrincz Tamás 2025. január. 06. 06:30

A választás időpontjánál is fontosabb, telik-e osztogatásra a Fidesznek, miközben a kilátásoknál csak a közhangulat rosszabb

A Tiszának az előrehozott választás témájának napirenden tartása – ezzel együtt leginkább annak elkerülése – mellett a pártépítés lesz a legfőbb feladata 2025-ben, a Fidesznek pedig a gazdaság felpörgetése és saját táborának megtartása. Mi vár a magyar politikára és a választókra a most kezdődő évben?