Világ HVG 2018. október. 18. 15:41

Kína nekiállt egy egész népcsoport átnevelésének

Átnevelőtáborokba küldik Kínában a muszlim ujgurokat, ahol igyekeznek agymosással lazítani a valláshoz fűződő kapcsolatukat.

Rasszista rendőrállamot épített ki Peking a muszlim ujgurok lakta Hszincsiang tartományban, ahol a klasszikus elnyomás elemeit csúcstechnológiával vegyítik. A hivatalos indoklás szerint az iszlám terrorizmus és a szeparatizmus ellen küzdenek, s gazdasági lehetőségeket kínálnak a helyieknek, ám sokkal inkább átnevelésről, a kommunista ideológia sulykolásáról van szó a százával létező, és százezreket befogadó táborokban.
 
Elég, ha valaki az iszlám vallás iránt túlzott elköteleződést mutat a hatalom szerint, s máris egy szigorú őrizet alatt álló intézményben találja magát, különösen, ha katonakorú férfi. Emberjogi szervezetek és a nyugati kormányok már jó ideje állítják – műholdfelvételekre és az érintettek beszámolóira hivatkozva –, hogy Kína északnyugati tartományában, Hszincsiangban Mao Ce-tung, illetve a kulturális forradalom óta nem látott vehemenciával fogtak neki egy egész népcsoport átnevelésének.

Peking csak most ismerte el a táborok létét, de azt állítja, ott nem átnevelés, hanem átképzés folyik, amivel a szélsőségesség terjedését igyekeznek megakadályozni. Az öt évtizeddel ezelőttiekhez képest kényszermunkára nem fogják a muszlim ujgurokat, de igyekeznek agymosással lazítani a valláshoz fűződő kapcsolatukat, és erősíteni a kommunista ideológiához való kötődésüket. Peking nemcsak az elnyomás hagyományos eszközeivel él, hanem térfigyelő kamerák, DNS-adatbázis, arcfelismerő programok és a digitális ellenőrzés más módszerei révén igazi csúcstechnológiájú rendőrállamot épített ki a tartományban, amely a tervezett Új Selyemút egyik fontos csomópontja lehet, s ez csak növeli a jelentőségét.

További részletek a HVG hetilap friss számában.

HVG
Hirdetés
hvg360 Tiszóczi Roland 2024. november. 30. 07:00

Európának a katonai kiadások duplája sem lenne elég, ha az USA nélkül kellene védenie Ukrajnát

Donald Trump úgy vélekedhet, hogy legyen most tűzszünet a jelenlegi ukrajnai frontvonalon, Európa pedig oldja meg önerőből a térség biztonságának későbbi fenntartását. Ennek oka részben az, hogy az Egyesült Államoktól a közel-keleti és a csendes-óceáni térség növekvő feszültségei is igénylik az erőforrásokat. Kérdés, mennyi pénz és főként mennyi idő kell az európai hadiipar felfuttatására. Ami Magyarországot illeti, a honvédségi beszerzéseket intéző állami cég elleni kibertámadásban kiszivárgott dokumentumok szerint a jövőben feltehetően annyit sem költ majd védelemre, mint amennyit a NATO-ban vállalt.