Pavlo Klimkin szerint a félsziget folyamatosan hanyatlik az orosz megszállás alatt.
Oroszország tízezreket telepít be az általa Ukrajnától elcsatolt Krímbe, hogy kiszorítsa onnan a helyi lakosság Ukrajna-párti részét, a félsziget pedig folyamatosan hanyatlik az orosz megszállás alatt – jelentette ki Pavlo Klimkin ukrán külügyminiszter csütörtökön Kijevben Miroslav Lajcákkal, a szlovák külügyi tárca vezetőjével közösen tartott sajtótájékoztatójukon.
Klimkin szavai szerint az orosz megszállás alatt álló Krím félszigeten az emberek félnek egymással beszélgetni az utcán, mert bárkit "éjjel vagy nappal" letartóztathatnak. Eközben Oroszország emberek tízezreit kezdte el átköltöztetni saját régióiból a félszigetre, hogy kiszorítsa onnan azokat, akik "a Krím felszabadításáról álmodoznak" – mondta a miniszter.
Kiemelte, hogy a Krím gazdaságának nincs esélye a fejlődésre, amíg az Oroszországgal szembeni szankciók érvényben vannak, márpedig azok még fennmaradnak. Legalábbis az Egyesült Államok részéről tett legutóbbi, a Krímmel foglalkozó nyilatkozat pontosan ezt mutatja – fűzte hozzá. Hozzátette, hogy emellett Oroszország nem képes megoldani a félsziget természeti problémáit, sőt "ökológiai katasztrófát" okozott a megszállt területen.
Klimkin leszögezte: a Krím az orosz megszállás alatt folyamatosan hanyatlik, ezért meg van győződve arról, hogy vissza fog térni Ukrajnához.
Az Ukrajnához tartozó Krími Autonóm Köztársaságot Oroszország 2014 márciusában katonailag megszállta, majd egy helyi, törvénytelenül kiírt és szabálytalanul megrendezett népszavazás nyomán még abban a hónapban elcsatolta Ukrajnától. A félsziget Oroszország által végrehajtott annektálását a világ államainak döntő többsége – beleértve a NATO és az Európai Unió tagországait – nem tartja törvényesnek.