A német politikus a Financial Timesnak azt mondta, a keresztényi értékek, amelyeket ő képvisel, közelebb állnak a Ferenc pápai felfogáshoz, mint az orbánihoz.
A Sargentini-szavazás után nyilatkozott az Európai Néppárt (EPP) frakcióvezetője a Financial Timesnak, elmondta például, miért nem állt ki a voksolás előtt a magyar kormány mellett annak ellenére sem, hogy az azt alkotó pártszövetség az EPP tagja, s korábban a többször is megvédte Orbán Viktorékat. Míg Weber szerint korábban a magyar miniszterelnök mindig talált valami megoldást, olyan közös pontot, amely előrelendítette a vitákat, most nem mutatott hajlandóságot erre. „Nem volt kész a kompromisszumra, ez pedig döntő fontosságúnak bizonyult” – jelentette ki a német politikus.
A brit gazdasági lap cikke azt boncolgatja, mekkora feladatok állnak Weber előtt, aki nemrég bejelentette, hogy elindul az EPP úgynevezett csúcsjelölti tisztségéért, hogy a pártcsalád európai parlamenti választási győzelme esetén ő lehessen az Európai Bizottság következő elnöke, Jean-Claude Juncker utóda. A lap szerint a legfőbb kihívást Orbán állította elé, aki az „európai kereszténydemokrácia illiberális ágát képviseli”, amivel megosztotta a pártcsaládot. A közöttük megnyílt árkot Webernek kellene betemetnie, ami azonban nem lesz könnyű azután, hogy a magyar miniszterelnök egyik legkitartóbb támogatójából az ellene szóló zendülés vezetőjévé lépett elő.
Weber a lapnak arról beszélt, hogy a keresztényi értékek, amelyeket képvisel, „közelebb állnak a Ferenc pápai felfogáshoz mint az orbánihoz”. Ezt a politikus arra a felvetésre válaszolta, hogy ő is tesz engedményeket az Orbán- és Salvini-féle, mainstream-ellenes erőknek. Így például támogatja a burkatilalmat. Az FT-nek azonban már úgy fogalmazott, átgondolta az álláspontját a kérdésben, mert kétségei vannak a vallásszabadságot érintően.
Weber szerint az, hogy Magyarország elutasítja a bevándorlók kvóták alapján tervezett elosztását – ami egyébként a német szerint sem lenne helyes –, jól mutatja, hogy Orbán mennyire távol van a Néppártban kialakult konszenzustól. „Európai Unióként meg kell mutatnunk, hogy nyitottak vagyunk a migránsok felé. Mi az emberi, nem a keresztény jogok eszméjét találtuk ki” – mondta.
A Sargentini-jelentés körül kirobbant botrányról itt olvashatnak további részleteket.