Világ hvg.hu 2018. szeptember. 17. 18:44

A németek többsége támogatja a multikultúrát

Németország polgárai a migrációról évek óta folyó vita ellenére pozitívan tekintenek a multikulturális társdalomra – ez derült ki a 2015 óta végzett első átfogó felmérésből.

Az Integrációs barométer 2018 című felmérés szerint a nem bevándorló háttérrel rendelkező németek 63,8 százaléka válaszolta, hogy támogatja a multikultúrát, míg a bevándorló háttérrel rendelkező válaszolók között 68,9 százalékos volt ez az arány. 2015-ben a németek 65,4 százaléka tekintett pozitívan a multikultúrára, azaz a most mért 63,8 százalékos eredmény nem tanúskodik jelentős változásról.

A közvélemény-kutatásból kiderült, hogy a keleti tartományok jóval kevésbé nyitottak, mint a nyugatiak: keleten 55, nyugaton 66 százalék a sokszínűséget támogatók aránya. „A felmérésből egyértelműen kiderült, azokban a körzetekben kisebb a nyitottság a migránsok és az integráció iránt, ahol kevesebb bevándorló él.

A barométer adatai szerint a németek háromötöde támogatja újabb bevándorlók befogadását, még akkor is, ha ebben Németország magára marad. Ugyanakkor a többség úgy véli, csökkenteni kell a befogadottak számát.
A kutatók éles különbséget találtak a muszlim nők kendőviselésének az ügyében. A megkérdezett muszlimok 80 százaléka támogatta, hogy a lányok és asszonyok az iskolákban is hordhassák a kendőt, míg ez az arány a keresztények között 41 százalék volt.

 

MTI / EPA / Filip Singer

 

A DW hírportál szerint a barométerben 9298 ember válaszait rögzítették, s az adatokat 2017 júliusa és 2018 januárja között vették fel. A tanulmány jelentőségét növeli, hogy több keleti városban az utóbbi hetekben tüntetéseket tartottak a bevándorlást teljes mértékben elutasító csoportok. Az indok az volt, hogy Chemnitzben, vélhetően szíriai menekültek megöltek egy német nemzetiségű férfit.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.