Több ezer sakállal szintén végeznének. A WWF Románia szerint a minisztérium intézkedése komoly károkat okozhat az ökoszisztémának.
A WWF Románia szerint a Víz- és Erdőgazdálkodási Minisztérium nemrégiben jóváhagyott, az afrikai sertéspestis elleni intézkedései nagyban veszélyeztetik több Romániában fellelhető állatpopuláció fennmaradását és komoly károkat okozhatnak az ökoszisztémának – írja a Transindex.ro.
A minisztérium rendelete a vaddisznók vadászati kvótáinak kiegészítése mellett elrendeli több Romániában védett faj, többek között a rókák, sakálok kilövését is, mivel a minisztérium állítása szerint ezek az állatok is elősegíthetik a vírus terjedését.
A WWF pontos adatokat is közölt, amelyből kiderül, hogy a minisztérium elrendelte a 2018-2019-es évre vonatkozóan 10 361 sakál levadászását (ez a Romániában fellelhető sakálpopuláció 72%-a), továbbá 49 966 róka kiirtását is, ami a romániai rókapopuláció 67 százalékát teszi ki.
A WWF álláspontja szerint a populáció ilyen mértékű kiirtása drasztikus hatással lehet az ökoszisztémára, a rendelet ráadásul nem garantál védelmet a szigorúan védett fajok számára sem, mint amilyen a farkas, a medve vagy a hiúz. A WWF szerint ezeket a rendkívül szélsőséges intézkedéseket semmiféle tudományos vizsgálat nem támasztja alá, és teljes mértékben szembemennek az Európai Uniónak a hasonló helyzetekre kidolgozott stratégiájával, amely a fertőzött területeken a vadászat teljes tilalmát, valamint a járvány kezelésének szigorú szabályozását írja elő.
A cikk szerint a minisztérium radikális intézkedései ráadásul nem fogják megoldani a problémát, helyette inkább súlyosbítani fogják azt, mivel meglátásuk szerint a vadászatok során keletkező zaj csak megzavarja a vaddisznókat, akik emiatt vándorolni fognak, és tovább terjesztik a vírust.
A WWF megfigyelői azt állítják, hogy a Duna-Deltában található sakálpopuláció már hozzájárult a vírus visszaszorításához, ugyanis rengeteg fertőzött vaddisznótetemet fogyasztottak el. A szakértők szerint ezért a térségben a ragadozókra történő vadászatok elrendelése csak tovább fogja súlyosbítani a helyzetet.