Az eset a spanyol partok közelében történt.
Három különböző műveletben 418 embert mentettek ki a tengerből a spanyol hatóságok a Földközi-tengeren, a spanyol partok közelében. A Gibraltári-szorosban 15 hajó 262 embert vett fedélzetére, és Andalúziában tette partra őket. 27 embert Spanyolország déli és Marokkó északi része között mentettek ki, további 129-et pedig Gran Canaria szigetének közelében, az Atlanti-óceánon vettek fel a spanyol hatóságok.
Közben Joseph Muscat máltai miniszterelnök tudatta, hogy egy embert kimentettek a német Mission Lifeline nevű civil szervezet Lifeline nevű mentőhajójáról, amely sem Olaszországban, sem a szigetországban nem köthet ki, és mintegy 220 ember van a fedélzetén. "Bár nem a mi felelősségünk, Málta humanitárius segélyt nyújtott és a máltai fegyveres erők egy embert egészségügyi okokból lehoztak a fedélzetről" - írta a Twitteren a baloldali Muscat. A máltai kormányfő egyúttal arra kérte a hajót, hogy hagyja el az ország területi vizeit. Joseph Muscat bírálta a Lifeline legénységét, amiért figyelmen kívül hagyták az olasz felszólítást, hogy bízzák a líbiai hatóságokra a mentést. A máltai kormányfő egyúttal ismét leszögezte, Róma nem parancsolhatja meg Máltának, hogy nyissa meg kikötőjét a civil mentőhajó előtt.
A líbiai parti őrség szombaton arról adott számot, hogy 175 embert mentettek ki a Földközi-tengerből egy nap leforgása alatt, pénteken pedig öt holttestet emeltek ki a vízből az ország nyugati partvidékén.